Ministar za ljudska i manjinska prava Ferhat Dinoša nagovijestio je mogućnost trajnog ukidanja novca za finasiranje projekata Srpskog nacionalnog savjeta jer ta organizacija, po njegovom mišljenju, neopravdano uzima najveći dio finasijskog kolača za manjinske narode.
On je kazao da će uskoro se obratiti crnogorskoj Vladi za zahtjevom da se pojasni situacija, odnosno da se nađe neko realno rješenje problema.
- Rješenje bi bilo da sredstva namijenjena za nacionalne manjine koriste isključivo samo nacionalne manjine. Princip afirmativne akcije je institut unapređivanja prava nacionalnih manjina. Ako Momčilo Vuksanović kaže da neće da bude manjina, onda ne može da koristi novčana sredstva od države namijenjena za manjine. Ne mogu se imati i pare i jare - kazao je Dinoša za Portal Analitika.
Državne dotacije: Čelnik Srpskog narodnog vijeća Momčilo Vuksanović je za projekte svoje organizacije od Fonda za manjine dobio iz budžeta crnogorske države 572.580 eura. Novac, koji je veći i od budžeta većih političkih partija u Crnoj Gori, Vuksanović je dobio između ostalog i zbog pozivanja na procenat Srba od 31,9 sa posljednjeg popisa. Vuksanovićev savjet je prema odluci Fonda dobio je 63 odsto ukupnog novca na osnovu javnog konkursa a shodno kvalitetu projekata.
Bošnjački savjet je po odluci Upravnog odbora Fonda za manjine dobio139 hiljada eura, albanski 90 hiljada, muslimanski 71 hiljadu eura, hrvatski 19.800 a romski 7.470.
Ministar Dinoša smatra da je nije prihvatljivo da Srpski narodno vijeće dobije ogromna sredstva a njegov čelnik Momčilo Vuksanović kaže da Srbi - nijesu manjina u Crnoj Gori. Dinoša je podsjetio da glavni srpski politički predstavnici u crnogorskom parlamentu tvrde da nijesu manjina, a Srpski nacionalni savjet koristi najveća sredsta predviđena za manjine.
Kako do rješenja: Vuksanović je ranije najavio da će novac, dobijen za potrebe srpskog manjinskog savjeta, biti iskorišćen za osnivanje srpske televizije, novina, pozorišta i ostalih kulturno -obrazovnih institucija koji će istaći srpski identitet u Crnoj Gori.
Dinoša je rekao da bi prilikom osnivanja novih savjeta trebalo voditi računa da se prostror da i predstavnicima civilnog sektora i žena a ne samo političkim partijama. U savjet po automatizmu ulaze i politički predstavnici političkih partija nacionalnih manjina, ministri i gradonačelnici.
Drugi članovi se biraju na elektorskim skupštinama, a to znači da moraju biti uključeni i predstavnici civilnog društva i žena.
Od koga se brani LGBT populacija: U razgovoru za Portal Analitika Dinoša je ponovo odbacio optužbe o diskrminisanju LGBT populacije, naglasivši da će sve manjine pa i seksualne imati zaštitu od diskriminacije.
- Međutim u Crnoj Gori kada su u pitanju LGBT populacija nema organizovanog djelovanja takvih grupa, tako da se ne zna ko se štiti i od čega. Bilo bi najbolje da se znaju te manjine odnosno subjekti koji s bave zaštitom tih prava.
- Do sad nije bilo slučajeva da se neko obratio našem ministarstvu da je trpio diskriminaciju zato što je bio član te grupe, naveo je Dinoša dodajući da ne postoji u Crnoj Gori ni jedna registravana LGBT organizacija
- Država nije dužna da afirmiše već samo da štiti takve populaciju - zaključio je Dinoša.
N.Z.