"Pozdravljamo inicijativu uklanjanja zastarjelih, nepoželjnih i nefunkcionalnih barijera iz rijeka te smo se rado pridružili pozivu koji su uputile nevladine organizacije. Na taj način Opština Pljevlja i šira zajednica direktno doprinose ostvarivanju ekoloških ciljeva, kako nacionalnih tako i međunarodnih, a posebno u kontekstu unaprjeđenja ekološkog statusa rijeka", kazao je potpredsjednik Opštine Pljevlja Mervan Avdović.
On je konstatovao kako je uklanjanje barijera prvi u nizu koraka ka vraćanju života Vezišnice, koju zagađuju industrijska postrojenja i neprečišćene komunalne vode.
"Ovaj je događaj tim važniji ako znamo da je ovo prvo takvo uklanjanje pregrada u regionu", kazao je Avdović.
I dok su u Sjevernoj Americi prije nekoliko decenija prepoznali važnost uklanjanja starih i nefunkcionalnih pregrada, u Evropi je taj trend započeo prije desetak godina.
"Opština Pljevlja prepoznala je priliku za uklanjanjem tri brane na Vezišnici te se priključila pozivu koji je WWF Adria uputila opštinama i javnim ustanovama u Crnoj Gori i Hrvatskoj. S obzirom da uklanjanjem ove tri brane na Vezišnici ona ponovno postaje rijeka slobodnog toka, posebno nam je drago da je upravo ona lokacija prvog uklanjanja pregrada u regionu. Slične uspjehe želimo ponovitiu Hrvatskoj i Sloveniji, ali i nastaviti s dobrom saradnjom u Crnoj Gori, gdje je Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma izrazilo želju za zajedničkim radom na ovoj temi”, izjavila je Branka Španiček, koordinatorica inicijative za uklanjanje barijera u WWF Adria.
Generalna direktorica Direktorata za prirodu u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Tamara Brajović naglasila je kako je ovo samo početak saradnje na identifikaciji lokacija i broja nefunkcionalnih pregrada, čime će se osloboditi desetine kilometara vodotokova i omogućiti obnovljanje biološke raznovrsnosti rijeka.
Poboljšanje ekološkog statusa rijeke Vezišnice je dio i rada WWF Adrije, Opštine Pljevlja, udruženja “Da zaživi selo”, Eko-tima i organizacije TNC (The Nature Conservancy) na zaštiti gornjeg toka rijeke Ćehotine, gdje se trenutno sprovode istraživanja kao preduslov buduće zaštite tog područja.