Pravni savjetnik Savjeta za privatizaciju je 1. marta uputio CEAC-u pismo u kojem ga je obavijestio da, zbog neispunjenja obaveza iz Ugovora o poravnanju, Država Crna Gora zahtijeva od CEAC-a i En plus grupe da akcije koje posjeduje u KAP-u i RBN prenese na Državu Crnu Goru. Rok za ispunjenje ovog zahtjeva je 14 dana od dana njegovog prijema.
U Vladi podsjećaju da su ispoštovali sve obaveze definisane Ugovorom o poravnanju, prije svega subvencije za utrošenu električnu energiju u vrijednosti od 60 miliona eura, kao i preuzimanje kredita KAP-a po osnovu garancije koju je dala prema Dojče banci.
U saopštenju Vladinog Biroa za odnose sa javnošću, navodi se da Ruski CEAC i En plus grupa nijesu ispoštovali odredbu o plaćanju električne energije, u vrijednosti od najmanje tri neplaćena računa, te i da pored subvencija Države, taj dug sada iznosi oko 32 miliona eura.
- Osim nepoštovanja ovog dijela, ruski CEAC je odbio da da saglasnost Vladi Crne Gore na preuzimanje duga po osnovu garancija prema Dojče banci. Ukoliko ta saglasnost nema značaja, kao što tvrdi gospodin Kuznjecov, zašto su onda odbili da stave potpis kao što su to uradili ostali predstavnici Borda direktora KAP-a? Sama činjenica da je CEAC odbio da to uradi, pokazuje kome je zaista stalo da se problemi u Kombinatu rješavaju što prije i na način koji neće ugroziti kompananiju i državu Crnu Goru.
Što se tiče navodnog plana aktivnosti koje je En plus grupa predložila Vladi Crne Gore u maju 2011. godine, sada je sasvim jasno da ti predlozi ne predstavljaju ništa spektakularno niti novo, a što je najvažnije, ne tretiraju ni nepoštovanje odredbi definisanih Ugovorom o poravnanju, stoji u reagovanju.
"Nije racionalno tražiti nastavak subvencija za Kombinat", dodaje se u reagovanju, "ne predlažući nikakvo dugoročno rješenje za ono što je najveći problem Kombinata, a što i sam Kuznjecov naglašava, a to je pitanje električne energije".
- Vlada Crne Gore, za razliku od gospodina Kuznjecova, smatra da Kombinat treba da posluje na način koji, u dugom roku, neće dodatno opterećivati Elektroprivredu Crne Gore, kao ni poreske obveznike“.
Ugovorom o poravnanju, kako stoji u saopštenju Vlade, jasno je definisano da, nakon isteka postojećih subvencija, neće biti novih za CEAC „i to je nešto čega je predsjednik Borda direktora svjestan“.
- Umjesto predloga za dugoročno rješenje nabavke električne energije, CEAC i En plus grupa su se pojavili sa, za njih najbezbolnijim rješenjem, a to je nastavak državnih subvencija. Drugo „rješenje“ CEAC-a koje se odnosi na pretvaranje dugova u akcijski kapital je svakako jedan od načina da se Kombinat oslobodi nagomilanih obaveza i ovaj model će biti razmotren od strane novog menadžementa KAP-a, nakon preuzimanja akcija CEAC-a i prekida saradnje sa njima, zaključuje se u saopštenju.
(foto: bicent.com)