Društvo

Šuković: Bilješka o hercegnovskom skandalu

Izvor

Ne znam čime se vodila odbornička grupa Nove da predloži preimenovanje galerije, niti SNP i PZP da tu anticivilizacijsku inicijativu podrže? Možda ime Josip toj gospodi zvuči nepodnošljivo hrvatski? Ili je, po njihovim shvatanjima, Bepo Benković bio s pogrešne strane logorske žice? Da li bi bio prihvatljiv za lokalnu vlast da je, rame uz rame sa okupatorima, strijeljao zarobljene antifašiste na Jajincima?

Na njihova dva minorna partnera u vlasti – Srpsku koaliciju i Novsku listu ne želim da trošim vrijeme. Tek ću konstatovati da, nakon petka, ovaj drugi subjekt nema pravo na dodatak imenu – “ali čista”.

Zapravo, ključno pitanje je da li neko u vrhu Nove , SNP i PZP shvata ono što ne može pamet s odborničkog nivoa – koliko je opasna poruka upućena preimenovanjem galerije “Josip Bepo Benković” u JU “Gradski muzej i galerija”?

Andrija Mandić, Srđan Milić i lider PZP kažu da hoće Crnu Goru u Evropskoj Uniji! Ok, da im vjerujem. Ali, samo politički slijepac ne vidi da Unija, valjda kao nikad, njeguje antifašizam, jer je u fundamentu evropskog sistema vrijednosti! A šta njihovi odbornici rade – nakon 46 godina izglasavaju skidanje ploče sa imenom žrtve fašističkog terora?!

Za koji se to sistem vrijednosti, onda, zalažu te partije? Kakva bi bila Crna Gora u kojoj Pavle Đurišić može da ima spomenik, a Josip Bepo Benković ne? Kakva je to demokratija, kakva socijalistička stranka, kakav reformski i proevropski pokret, koji ne baštine borbu protiv okupatora i domaćih izdajnika? Ako smo, uopšte, saglasni da saradnju Gestapoa i srpske policije, zloglasnog Dragog Jovanovića, koja je dovela do otvaranja logora sredinom 41., treba tretirati kao kolaboraciju? A strijeljanje 30-ak hiljada ljudi kao ratni zločin?

Možda ćemo se lakše saglasiti u svijetlu činjenice da je kroz Banjicu prošao, a na Jajincima stradao i izvjestan broj srpskih nacionalista, pristalica četničkog pokreta Draže Mihailovića?!

Ne valja Crna Gora u kojoj Nikola Pašić i kralj Petar zadržavaju “svoje” ulice, iako nikad nijesu kročili u Pljevlja, a Josip Benković gubi pravo da se galerija smještena u njegovoj kući, zove njegovim imenom!

Kao što ne valja Crna Gora u kojoj beranska DPS-SDP vlast dopušta da na ulazu u gradsko groblje stoji natpis “Srpsko pravoslavno groblje”. I ograda, valjda zbog onih koji sporo shvataju, iskovana u obliku četiri ocila. Da ne bude zabune, groblje nije vlasništvo SPC, nego opštine Berane, pa problem nije u nadležnosti Joanikija Mićovića, nego Vuke Golubovića! Na njemu počivaju Srbi, ali i Crnogorci, Jevreji, katolici… Da paradoks bude potpun, stare fotografije svjedoče da je u tzv. nenarodnoj Jugoslaviji, u doba kralja Aleksandra, na ulazu pisalo – “Gradsko groblje 1921” (ili 1929. ne vidi se najjasnije)!

A zašto je danas tako? Zato što je garnituri na vlasti važnije da ne izgubi koji pravoslavni glas, nego da se principijelno suprotstavi vulgarnom obilježavanju teritorije I tamo đe se svako pristojan ponaša uzdržano i sa pijetetom.

Pred kraj, o još jednom aspektu hercegnovskog skandala - pokušaju da se slučaj Josipa Bepa Benkovića stavi u kontekst rezervi prema himni “Oj svijetla majska zoro”. Analogiji, naprosto, nema mjesta. Zato što imenu Sekule Drljevića nema mjesta u nazivu nijedne institucije države Crne Gore. Sekula je svoje ime ukaljao saradnjom sa okupatorima.

Himna, međutim, ne može biti sporna jer je vrijednost njene poruke poptuno nezavisna od autora, ma u kojoj mjeri on to bio. Bepo Benković, koliko mi je poznato, nije ostavio značajan slikarski opus, ali je dao život za slobodu! Njegova je porodica zavještala kuću Savezu boraca HN, koji, kad ih već pomenuh, tužno ćute ovih dana. Stoga bi, barem dok neko od članova aktuelne odborničke većine ne položi život na oltar otadžbine ili se, makar, liši neke vlastite nekretnine u korist države, galerija trebalo da zadrži dosadašnji naziv.

Predizborno vrijeme kao da izvlači najgore iz političara!? Ne samo da etički standardi bivaju rastegljiviji, nego obično, već često zariba elementarna logika. Opozicija navodno želi da utakmicu sa identitetskih pitanja prebaci na teren ekonomije i vladavine prava, a onda, ničim izazvana, lansira slučaj galerije, koji jeste par ekselans identitetska tema?! Očito, daleko je dan kada će groblja i galerije biti postrani političkih utakmica. Nada da će jednom doći, pak, nikad neće završiti na groblju – ni Gradskom, ni Srpskom pravoslavnom!

Darko Šuković - RADIO VEZA

Portal Analitika