Svijet

"Ako ste im sumnjivi, povedu vas u Donjeck ili vas ubiju"

Ukrajinci o životu u ruskim kampovima za civile: "Kao u koncentracionom logoru"

Ukrajinci koji su iz Mariupolja pobjegli zbog ruske okupacije i svakodnevnog bombardovanja ispričali su za BBC kako izgleda život u ruskim logorima za civile.

Ukrajinci o životu u ruskim kampovima za civile: "Kao u koncentracionom logoru" Foto: Profimedia
Portal AnalitikaIzvor

Supružnici Oleksandar i Olena trenutno se nalaze u relativno sigurnom gradu Lavovu, no prije toga su bili smješteni u kamp za obradu nakon što su pobjegli iz Mariupolja.

"Kao u koncentracionom logoru"

Kada su pokušali da pobjegnu iz grada, Oleksandar i Olena hodali su tri kilometra do mjesta za evakuaciju. Odvezli su ih u rusko izbjegličko središte smješteno u bivšoj školi u selu Nikolske, sjeverozapadno od Mariupolja.

"Bilo je to kao pravi koncentracioni logor", ispričao je za BBC 49-godišnji Oleksandar.

Ruski zaštitari uzeli su otiske prstiju bračnog para, fotografisali ih sa svih strana te ispitivali nekoliko sati. Oleksandar kaže da ispitivanje izgleda kao u zatvoru. Brinuli su se da će im Rusi pregledati telefone, pa su izbrisali sve što ima veze s Ukrajinom.

Njihova briga je bila opravdana jer, kako je Oleksandar ispričao, Rusi su im tokom ispitivanja pregledali fotografije, telefonske pozive i kontakte u imeniku ne bi li ih povezali s novinarima ili čak državnim i vojnim službenicima.

"Ako je osoba osumnjičena da je ukrajinski nacista, odveli bi je u Donjeck na dalju istragu ili bi je ubili. Ako bi Rusi malo posumnjali u vas, to bi vas moglo odvesti u podrum na ispitivanje i mučenje. Svi su se bojali da ih ne odvedu u Donjeck", ispričao je Oleksandar.

Nehumani uslovi

Olena je ispričala da su u kampu loši uslovi te da su stariji ljudi spavali u hodnicima, bez dušeka i pokrivača.

"Uslovi su užasni, nije bilo načina za pranje ili čišćenje. Drugi dan je nestalo sapuna i sredstva za dezinfekciju", ispričala je Ukrajinka.

Bijeg

Nakon ispitivanja, Oleksandru i Oleni su rekli da imaju dopuštenje da se ukrcaju u autobus za evakuaciju. No nedjelju dana kasnije samo je 20 autobusa napustilo objekat, dok je bilo autobusa koji su trebali da odu na rusku teritoriju.

Bračni par iz Mariupolja bio je prisiljen da potraži pomoć privatnih vozača koji su svoje usluge nudili potajno. Jedan takav im se obratio po dolasku u kamp, ali su se previše plašili da pristanu na njegovu ponudu. Mislili su da su u pitanju Rusi.

"Nismo imali previše izbora. Prisilno bi nas deportovali u Rusiju pa smo odlučili da rizikujemo s privatnim vozačem", kazala je Olena.

Potraga za vozačem je trajala dugo, ali su na kraju ipak uspjeli.

Vozač je uspio da zaobiđe čak 12 ruskih kontrolnih tačaka te ih je sigurno dovezao do Zaporožja, odakle je par krenuo noćnim vozom za Lavov.

"Iz ovakvih kampova možete da pobjegnete samo uz pomoć rizičnih lokalnih privatnih vozača", govori Oleksandar.

Raseljeno 11 miliona Ukrajinaca

Detalji o uslovima života za Ukrajince i Mariupolju polako su počeli da izlaze na vidjelo nakon intervjua s onima koji su nedavno pobjegli, kao što su Oleksandar i Olena.

Nema vode za piće, nestaje i hrana.

Velik broj Ukrajinaca suočava se s neizvjesnom budućnošću jer ih je zbog rata raseljeno čak 11 miliona.

Portal Analitika