Društvo

Zarađeni novac šalju kao humanitarnu pomoć

Ukrajinke u Budvi: Umjesto poklona za 8. mart, izrađuju ručne radove za domovinu

Umjesto poklona za 8. mart, Ukrajinke koje žive u Crnoj Gori pripremile su poklone domovini.

Ukrajinke u Budvi: Umjesto poklona za 8. mart, izrađuju ručne radove za domovinu Foto: Jasna Vukićević/RSE
RSEIzvor

Ukrajinke koje su zbog invazije Rusije napustile dom, u budvanskom Ukrajinskom centru izrađuju ručne radove, dio prodaju, a zarađeni novac šalju kao humanitarnu pomoć u domovinu.

Olga Tokarjeva kaže da zajednički vez, pletenje, pravljenje predmeta od gline ili izrađivanje nakita je i psihosocijalna podrška ovim ženama, a kroz ukrajinske motive narodne nošnje se osjećaju bliže svojoj zemlji i sunarodnicima.

„Moramo sačuvati to što (Rusi) sad uništavaju, moramo sačuvati našu tradiciju. Iz istorije znamo da pokušaj brisanja ukrajinskog identiteta traje duže od samog rata, zato je i ovo neki vid našeg otpora, na način na koji mi to možemo uraditi, ako ne možemo da ratujemo“ kaže Olga.

Screenshot-2024-03-08-at-17-20-51-Ukrajinke-u-Budvi-Domovini-za-8-mart

Dodaje da ruska vojska pokušava da uništi ukrajinsku kulturu, da puno muzeja i ustanova kulture više ne postoji, da je puno toga pokradeno.

Novac od podaje svojih ručnih radova Ukrajinke su slale za kupovinu nosila za evakuaciju povrijeđenih u svojoj zemlji, i Fondu za pomoć djeci čiji su roditelji stradali u ratu.

„Raduje me da mogu svojim rukama napraviti nešto čime ću pomoći nekome“, kaže Oksana Gorova.

Mila Polišuk se ranije nije bavila ručnim radovima.

„Počelo je kao terapija, a posle je bila unutrašnja potreba. Imam troje djece i kao neko ko sjedi kući, ovo je jedini način na koji mogu pomoći svojoj zemlji“, kaže Polišuk.

Screenshot-2024-03-08-at-17-20-44-Ukrajinke-u-Budvi-Domovini-za-8-mart

Radionice su, kaže Mila, priča i o ženskoj solidarnosti. Sjeća se prvih talasa ukrajinskih žena i djece koji su se bježeći od rata obreli u stranoj zemlji, stranog jezika, bez ikog svog.

„Morali smo nešto uraditi da im, makar na kratko, skrenemo misli na nešto lijepo. Počeli smo sa dječjim sakupljanjem i islikavanjem kamenčića, sad imamo ovo“, priča Mila.

U Ukrajinskom centru imaju i raritet koji je ušao u knjigu rekorda njihove zemlje.

Kada je Ana Maksimenko, koja je u Kijevu bila volonterka u evakuacijama stradalih i povrijeđenih, prošlog novembra došla u Crnu Goru, donijela je sa sobom izvezenu mapu Ukrajine koju je radila tri godine.

„Da pokažem kroz ornamente da svaki naš region ima svoje osobenosti, ali i sličnosti“, kaže Ana.

Ta mapa, ali i svi ručni radovi koje izrađuju Ukrajinke u Budvi nose zajedničku poruku: "Želimo ljepotom da pobijedimo užas rata".

Portal Analitika

Komentari (2)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
N Nina_neregistrovani
09.03.2024. 08:57

Bravo za ove divne žene. Strašno je kad vam neko pokusava uzeti Domovinu. A Crnogorcima je to dobro poznato! Podrška i respekt!

4
0
D Dana_neregistrovani
09.03.2024. 08:42

Divne žene Ukrajine, uz vas smo. Vjerujem da će vam uskoro zasijati sloboda. 💪❤️

5
0