- Suštinski mnogo je manji problem broj fakultetskih jedinica, bilo da se radi o privatnim ili državnim univerzitetima, nego kvalitet obrazovanja koje ove institucije produkuju. Dodatno, ne postoji koordinacija sa tržištem rada prilikom otvaranja ili proširivanja studijskih programa, zbog čega se već sada na evidenciji Zavoda za zapošljevanje nalaze hiljade viskooškolskih mladih ljudi bez šansi za skorije zapošljavanje – rekla je Uljarević. Ona ističe da značajnu odgovornost nosi Savjet za visoko obrazovanje i Ministarstvo prosvete.
- Te institucije bi trebale da budu restriktivnije u procesu odobravanja programa i davanja dozvola za rad fakulteta – smatra Uljarević.
Izvršna direktorka CGO-a rekla je da je intelektualni rad u Crnoj Gori potcjenjen i da je to prisutno decinijama. Ona navodi da je fakultetska diploma degradirana između ostalog i zbog veoma raširene korupcije u visokoobrazovnim ustanovama a na to se, kako dodaje, nadovezuje stalni rast broja fakulteta.
- Postaje sve bitnje prikupiti što veći broj studenata koji će platiti školarine nego obezbjediti uslove za njihov rad. Nemamo kapaciteta za 41 fakultet u smislu obezbjeđivanja kvalitetnih predavača, i nerijetko se pribjegava opasnim rješenjima koja više štete nego koriste obrazovnom procesu - rekla je Uljarević.