- CGO poziva Vladu Crne Gore da donese odluku o povećanju budžeta za UCG, ali i da se postupak raspodjele i trošenje tih sredstava zakonski potrebno kontroliše, što do sada nije bio slučaj – kazala je izvršna direktorica CGO Daliborka Uljarević.
Iz ove organizacije smatraju da država nema jednak odnos prema državnom i privatnim univerzitetima što se ogleda u činjenici da je Vlada finansirala sa 200.000 eura studente na privatnim univerzitetima, i to kako oni smatraju „na smjerovima koji postoje na državnom univerzitetu“.
- CGO cijeni da se umanjenjem budžeta UCG žele prvenstveno pomoći privatni univerziteti, na uštrb i urušavanje državnog, što je nedopustivo, posebno imajući u vidu da ste Vi jedan od vlasnika jednog od privatnih univerziteta u Crnoj Gori. Uz svo uvažavanje privatne inicijative, bilo bi korektno da u skladu sa pristupom koji zagovaraju ključni ljudi tog univerziteta, ali i drugi privatni vlasnici obrazovnih ustanova, ostavite da tržište procijeni da li i u kojem obimu treba da funkcionišu, a ne da se novcem poreskih obveznika ovako finansira nečiji privatni posao – saopštila je Uljarević.
Iz ove organizacije žele da skrenu pažnju na izuzetno lošu finansijsku situaciju na UCG, i stanje koje je dovelo do odluke da se stopiraju nova zapošljavanja, finansiranje novih naučnih istraživanja i najave otpuštanja administrativnih radnika.
- Kao jedini državni univerzitet, UCG treba snažno pomoći kako bi se ova najstarija akademska instititucija u Crnoj Gori učinila respektabilnom, povratila kredibilitet i suočila se sa izazovima borbe protiv korupcije i drugih nezakonitih radnji u sopstvenoj kući – kazala je Daliborka Uljarević.
Uljarević je takođe podsjetila premijera Đukanovića na „nedomaćinsko trošenje sredstava od strane UCG-a i njegovih fakultetskih jedinica“ što je prema njenim riječima dovelo do nejadnakosti između fakulteta društvenih i fakulteta prirodnih nauka, i finansijskog minusa od preko deset miliona eura.
- Svjesni smo da je sa takvim minusom i umanjenjem budžeta neminovan ekonomski krah i gašenje pojedinih fakultetskih jedinica, što bi proizvelo dalekosežne posljedice, kako za studente tako i za zapošljene na UCG, ali i na ukupni razvoj našeg društva – ističe direktorica CGO.
U saopštenju dalje stoji da je Vlada državnom univerzitetu smanjivala finansije uz „procjenu da fakulteti ostvaruju značajne prihode od školarina i privrednih djelatnosti pa samim tim mogu obezbijediti sredstva za normalno funkcionisanje”. Iz ove nevladine organizacije smatraju da je „čudno” da ovaj princip ne važi i za privatne univerzitete. Takođe ocjenjuju da samo pojedini fakulteti na UCG, i to uglavnom društveni imaju veliki broj samofinansirajućih studenata što im omogućava milionske prihode, a da su fakulteti prirodnih nauka i umjetnosti u problemima i da zavise od državnog budžeta.