Uljarević kaže da je održavanje međuvladine konferencije u Briselu predstavlja izraz želje EU i njenih članica da podstaknu Crnu Goru na učinkovitije djelovanje. Ipak kako kaže izvršna direktorka CGO-a potrebno je napredovanje u poglavljima 23 i 24.
"Meni se čini da sad postoji dobra volja i otvorenost u Briselu, ali je loptica u našem dvorištu. Evropska posla su domaća posla, zadaci koji se završavaju u Crnoj Gori, kroz posvećene napore prije svega vlasti, ali i drugih aktera da se kao društvo reformišemo, demokratizujemo, evropizujemo, a rekla bih i upristojimo", poručuje Uljarević.
Sagovornica Antene M naglašava da Brisel Spajićevoj Vladi više vjeruje nego što je to bio slučaj sa Vladom Abazovića koja je, kako kaže Uljarević, podbacila u mnogo čemu uključujući i evropske integracije.
"Mislim da ova Vlada ima mnogo razloga da uči na greškama prethodnika, ali ona nije homogena i biće priličan izazov da se mobiliše kao jedinstven mehanizam, fokusira na dinamiziranje procesa pregovora sa EU. Naravno, ukoliko se bude radilo posvećeno, bez prečica, bez pokušaja donošenja odluka koje se kose za evropskim standardima i praksama, vjerujem da neće izostati podrška Brisela", navodi izvršna direktorka CGO-a.
Ukoliko se uđe u pokušaje „varanja“, kao što smo imali prilike da vidimo kod ranijih Vlada to će praviti probleme, kaže sagovornica Antene M.
"Ogromna je odgovornost na Vladi, a ostaje pitanje da li će imati ne samo volje nego i kapaciteta da isporuči potrebne i očekivane rezultate u ovom našem složenom i osjetljivom kontekstu. To sad zavisi kako će oni raditi u tom dijelu jer ako budu pokušali da varaju ili da traže prečice, to se vrlo brzo vidi", kaže Uljarević.
Sagovornica Antene M na kraju dodaje da će pored otvorenosti EU ka Crnoj Gori sada biti testiran entuzijazam i optimizam Vlade Crne Gore.
„Biće testirana i vladajuća parlamentarna većina da sprovede reformske zahvate koji nijesu uvijek prijatni i koji urušavaju njihove pozicije moći“, kaže Uljarević.