Brod «Montefiš» pripada istoimenoj kompaniji za ulov i promet ribe i plodova mora iz Tivta.
„Tri bidona koja drže parangal na određenoj dubini, bili su potopljeni pod težinom lisice. Ja i drugi član posade broda, Tripo Pilastro, smo se tri sata mučili da je sa dubine od oko 170 metara, podignemo na brod, u čemu sigurno ne bismo uspjeli da lisica još nije bila živa kada smo došli na poziciju, odnosno da na brodu nismo imali brankadele (posebne željezne kuke sa jakim drvenim drškama za ubacivanje krupnije ribe u brod). Prosto je nevjerovatno da smo samo nas dvojica uspjeli ovoliku ribu sami ubaciti u brod, ali u takvim momentima proradi adrenalin, pa čovjek dobije i dodatnu snagu", priča Radio Kotoru poznati tivatski ribar Marjan Mikša.
Ovaj, za ljude bezopasan morski pas, nakon što je uz ogromne napore iz mora podignut u brod, nastavio je da se bori i udarom svog ogromnog repa koji je dugačak gotovo koliko i samo tijelo te ribe, u jednom momentu gotovo da je uspio da iskoči iz broda i vrati se nazad u more.
„Malo je falilo da je izgubimo, ali smo joj onda vezali rep i borba je bila završena", ispričao je Mikša, kome je ova lisica, uz jednu tunu takođe tešku oko 200 kilograma i mantu od 240 kilograma, do sada najveći pojedinačni ulov u karijeri.
„Meso lisice je izuzetno ukusno, kao kod sabljarke. Što je teletina na kopnu, to je lisica medju ribama u moru po kvalitetu mesa", istakao je Mikša, dok su u hodniku ribarnice „Montefiša" u Tivtu, brojni turisti stajali u redovima čekajući priliku da se fotografišu pored ulovljenog impozantnog morskog psa.
Lisica je jedna od nekoliko vrsta morskih pasa koje stalno žive u Jadranu. Može narasti i do 6 metara i težiti do 450 kilograma, ali nije opasna za ljude. Hrani se manjom ribom i živi na otvorenom moru, na udaljenosti od 10-tak milja od obale.
U mnogim zemljama morski pas lisica proglašen je ugroženom vrstom čije je izlovljavanje zabranjeno.