Svijet

UN: Nalazi pokazuju da su novinarku Al Džazire ubile izraelske snage

Ujedinjene nacije saopštile su da nalazi pokazuju da su metak koji je ubio TV novinarku Al Džazire Širin Abu Aakleh 11. maja ispalile izraelske snage.

UN: Nalazi pokazuju da su novinarku Al Džazire ubile izraelske snage Foto: Tanjug/AP Photo/Maya Alleruzzo
N1Izvor

Palestinka Abu Akleh, koja je imala i američko državljanstvo, nosila je zaštitni prsluk s oznakom „press“ i šljem kada je ubijena tokom sukoba između izraelskih vojnika i naoružanih Palestinaca, izvještavajući o izraelskoj vojnoj operaciji u izbjegličkom logoru u Dženinu na okupiranoj Zapadnoj obali.

Portparolka kancelarije za UN za ljudska prava Ravina Šamdasani rekla je da je nezavisno praćenje ubistva pokazalo da su pucnji koji su ubili Abu Akleh i ranili njenog kolegu Ali Samudija ispaljeni sa pozicije izraelskih bezbjednosnih snaga, a ne u nasumičnom pucanju naoružanih Palestinaca kako su prvobitno tvrdile izraelske vlasti.

"Duboko je uznemirujuće da izraelske snage nisu sprovele krivičnu istragu", rekla je Šamdasani novinarima u Ženevi i dodala "da nema informacije koja sugeriše da je bilo aktivnosti naoružanih Palestinaca u neposrednoj blizini novinara".

U skladu sa svojom metodologijom nadgledanja Kancelarija za ljudska prava je proveravala foto, video i audio materijal, obišla mjesto ubistva, konsultovala se sa ekspertima i razmotrila zvanične komunikacije i intervjuisala svjedoke. Kako se pokazalo, sedam novinara je stiglo na zapadni ulaz izbjegličkog logora ubrzo posle šest sati, a oko pola sata kasnije, kada je četvoro novinara skrenulo u jednu ulicu, "nekoliko pojedinačnih, naizgled dobro usmjerenih metaka, je ispljeno iz pravca izraelskih bezbjednosnih snaga", saopštile su UN.

"Jedan metak je ranio Ali Samudija u rame, a drugi metak je pogodio Abu Akleh u glavu i ubio je na licu mjesta", rekla je Šamdasani, ocijenivši da se mora sprovesti "brza, pomna, transparentna, nezavisna i nepristrasna istraga".

Dugogodišnja novinarka Al Džazire bila je poznato lice za milione gledalaca širom arapskog svijeta. Živjela je u istočnom Jerusalimu i njena smrt je šokirala Palestince i izazvala ogorčenje širom svijeta. Palestinska uprava je posle sopstvene istrage odmah optužila izraelske vojnike za ubistvo.

Glavni palestinski tužilac Akram Katib je rekao da forenzički dokazi i svjedočenje očevidaca pokazuju da je Abu Akleh bježala kada su je namjerno ciljali i ubili izraelski vojnici.

Izraelske vlasti su palestinske nalaze označili lažnim i nastavili sopstvenu istragu.

"Svaka tvrdnja da IDF (Izraelske odbrambene snage) namjerno ciljaju novinare ili one neumiješane (u teror) je gruba i očigledna laž", saopštio je u maju ministar odbrane Izraela Beni Ganc.

Izrael je najprje optužo naoružane Palestince za pucnjavu, ali je kasnije priznao da su Abu Akleh mogli ubiti izraelski vojnici i identifikovana je puška iz koje je moglo biti pucano. Da bi se to potvrdilo potrebna je balistička analiza kako bi se uporedila puška sa metkom. Palestinska uprava je odbila izraelske pozive na zajedničku istragu i da preda metak Izraelu.

Šefica za ljudska prava UN Mišel Bašele je apelovala na Izrael da otvori krivičnu istragu ubistva novinarke i drugih ubistava na Zapadnoj obali i u kontekstu sprovodjenja zakona na drugoj palestinskoj teritoriji pojasu Gaze.

Krivična istraga ubistva novinarke još nije počela, a glavna vojna tužiteljka Jifat Tomer-Jerušalmi je rekla da je novinarka ubijena "usred aktivne borbene zone i da se ne može se odmah sumnjati na krivičnu aktivnost bez daljih dokaza", prenijeli su izraelski mediji.

Portal Analitika