Svijet

UN-ova ekspertkinja: Sve i da Hamas bude uništen, nova radikalizacija je neminovnost

Izraelske snage (IDF) su od 7. oktobra u permanentnoj, najvećoj do sad, akciji slamanja Hamasa, terorističke grupe koja drži vlast u Pojasu Gaze, a koja je tog datuma počinila zvjerski napad na jug Izraela.

UN-ova ekspertkinja: Sve i da Hamas bude uništen, nova radikalizacija je neminovnost Foto: Reuters
Portal AnalitikaIzvor

I dok izraelski premijer Benjamin Netanjahu poručuje kako IDF neće stati dok potpuno ne uguši Hamas, pitanje koje se postavlja je – sve i da teroristi budu desetkovani, da li bi aktuelni ratni sukobi mogli dovesti do dodatne radikalizacije u samoj Gazi?

Prema mišljenju UN-ove specijalne izvjestiteljke za područje Palestine Franćeske Albaneze, radikalizacija je izvjesna. Nju je nedavno kritikovao Izrael navodeći kako je pristrasna u korist Palestinaca, no ona je to oštro demantovala.

“Učinili smo sve, uzbunjivali smo međunarodnu zajednicu, borce za ljudska prava na globalnom nivou, ali niko nas stvarno nije slušao. I sada je dostignuta tačka sa koje nema povratka, u kojoj su šanse za miran suživot potpuno nestale i sada je sve u provaliji”, kaže Albaneze za Guardian.

“Ako ih iskorijene, pojaviće se novi otpor”

Navodi kako treba obraiti pažnju na to šta se u međuvremenu dogodilo u Pojasu Gaze – ne samo kada je riječ o broju mrtvih, već i o tome da je polovina infrastrukture na toj teritoriji u proteklih mjesec uništena, a da je više od 1.000 leševa i dalje pod ruševinama.

Stoga, ona pita kako bilo ko može misliti da to vodi ka miru.

“Čak i kada bi Hamas bio potpuno iskorijenjen, ako bi bili istrijebljeni svi – ne samo militanti, već apsolutno svi koji su povezani sa Hamasom, to ne bi riješilo problem. Jer, pojaviće se novi otpor. To je prirodno, to je gotovo zakon fizike, to potvrđuje istorija”, smatra Albaneze.

“Djeca više nemaju ni alternativu”

Ističe i kako se roditelji mnoge djece, pored svih problema koje ovih dana sa sobom nosi život u Pojasu Gaze, nose sa još jednom strijepnjom.

“Mnogo je roditelja koji kažu da se plaše jer ne vide kako njihova djeca danas imaju bilo kakvu alternativu izuzev oružanog otpora. Teško je držati djecu van toga, jer je do danas uništeno mnogo nade. Kada su pružali miran otpor i pozivali se na međunarodno pravo, međunarodna zajednica bila je gluva. I ti ljudi danas se osjećaju odbačenim, takoreći su ostali bez ičega, na šta bi međunarodna zajednica morala da obrati pažnju”, dodaje ona.

“Hamasov napad urušio most građen godinama”

Albaneze naglašava da je do 7. oktobra sa obje strane bilo sve više glasova razuma, koji su pozivali na mir i saradnju.

“Mnogi civili koje je Hamas 7. oktobra zvjerski ubio ili kidnapovao, zapravo su bili izraelski ljevičari i aktivisti koji su se godinama zalagali za mir i poštovanje ljudskih prava”, istče ona, navodeći kako su time urušeni napori koji su uz tešku muku ulagani godinama.

Albaneze je tokom prošlosti retorički bila mnogo bliža palestinskoj perspektivi. U svojim izjavama i saopštenjima koristila je termine apathejd i okupacija, pri čemu je govorila kako je naseljavanje teritorija “isuviše neutralna riječ za nezakonit akt”. Zato nije ni čudno što su izraelske vlasti tražile njenu smjenu, optužujući je za antisemitizam.

“Ja nijesam nikakav advokat Palestinaca, već sam ovdje zbog ljudskih prava i zbog pravde i za Izraelce i za Palestince”, zaključuje ona.

Portal Analitika