Ujedinjeni narodi kažu da je zahtjev za pomoć, koji iznosi gotovo četvrtinu BDP-a zemlje, najveći ikad tražen za jednu zemlju i trostruko veći od brojke koju je primila 2021. kada je pala vlada koju je podržavao SAD.
"Ovo je apsolutno nužna mjera koju danas stavljamo pred međunarodnu zajednicu", rekao je šef humanitarne pomoći UN-a Martin Griffiths novinarima u Ženevi.
"Bez financiranja ovoga neće biti budućnosti, to moramo učiniti inače će biti odliva stanovnika, biće patnje".
Naglo povlačenje pomoći prošle godine nakon pobjede talibana u avgustu, ostavilo je krhku privredu Avganistana na rubu kolapsa, s brzim rastom cijena hrane i široko rasprostranjenom gladi.
Problemi sa sankcijama
Zapadne sankcije usmjerene protiv talibana takođe su spriječile dopremanje osnovnih zaliha hrane i ljekova, iako je to u međuvremenu ublaženo nakon što su Vijeće sigurnosti UN-a i Vašington odobrili izuzeća.
Griffiths je rekao da je humanitarni plan "pažljivo kalibriran" tako da će pomoć ići direktno ljudima kojima je potrebna, a ne vlastima.
Filippo Grandi, visoki povjerenik UN-a za izbjeglice, rekao je da poboljšana sigurnost predstavlja priliku da se milioni ljudi raseljenih zbog dugotrajnog sukoba vrate kući, dodajući da se otkako su talibani preuzeli vlast, 170.000 već vratilo.
"Sukob između talibana i prethodne vlade je završen i to je otvorilo neki prostor sigurnosti koji mislim da trebamo iskoristiti", rekao je Grandi.
"Ali da bismo to učinili potrebni su nam resursi koji su dio ovog poziva na pomoć", istakao je.