To je saopšteno na konferenciji koju su organizvali Agencija Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR) i Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), a kojom je obilježen završetak globalne kampanje UNHCR-a za okončanje apatridije, 'IBelong, i pokretanje nove globalne inicijative, Globalne alijanse za okončanje apatridije.
Iz UNHCR-a su istakli da je Crna Gora postigla značajan napredak u rješavanju pitanja apatridije i predstavili ambiciozan plan za buduće aktivnosti.
“Od početka kampanje 'IBelong 2014. godine, Crna Gora je ostvarila značajan napredak u identifikaciji osoba koje su u riziku od apatridije, ali i prevenciji apatridije kroz prakse upisa u matične knjige rođenih i ostvarivanju prava, čime je podstaknuta njihova društvena inkluzija”, kaže se u saopštenju.
Vršiteljka dužnosti šefice kancelarije UNHCR-a u Crnoj Gori Stefani Kraus potvrdila je posvećenost UNHCR-a da se nijedno dete u Crnoj Gori ne rodi bez državljanstva.
Ona je istakla da je važna saradnja sa MUP-om, dodajući da UNHCR u potpunosti podržava Crnu Goru u rješavanju preostalih slučajeva apatridije i daljem unapređenju praksi upisa u matične knjige rođenih, ali i procedure za utvrđivanje apatridije i saradnje sa relevantnim državama iz okruženja.
„Crna Gora je potvrdila posvećenost rješavanju svih poznatih slučajeva apatridije i sprečavanju da se djeca rađaju kao apatridi na regionalnoj konferenciji UNHCR-a i OEBS-a održanoj u Severnoj Makedoniji prošle godine”, rekla je Kraus.
Kako je navela, tada se Crna Gora obavezala da preduzme konkretne korake za okončanje apatridije na Globalnom forumu za izbjeglice i na Visokom sastanku o apatridiji u Ženevi.
Kraus je istakla da te obaveze nijesu samo deklarativne izjave, već predstavljaju obećanje Crne Gore da niko neće biti izostavljen.
“UNHCR će nastaviti da podržava MUP u daljem unapređenju praksi upisa u matične knjige rođenih i osiguravanju sveobuhvatne implementacije procedure za utvrđivanje apatridije,“ rekla je Kraus.
U saopštenju se navodi da je u Crnoj Gori 11 osoba prepoznato kao apatridi kroz proceduru za njeno utvrđivanje, dok je 420 osoba u riziku od apatridije, dominantno pripadnici romske i egipćanske zajednice.
Dodaje se da MUP, zajedno sa UNHCR-om, sprovodi mjere koje osiguravaju da osobe u riziku imaju pristup dokumentaciji i pravnom statusu.
“Neprestani napori, uključujući efikasni postupak naknadnog upisa u matične knjige rođenih i procedura utvrđivanja apatridije, igraju ključnu ulogu u ovim dostignućima”, kaže se u saopštenju.
Državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Petar Koprivica kazao je da je u proteklih 15 godina Crna Gora usvojila čitav niz mjera kako bi se unaprijedila prava i položaj osoba bez državljanstva.
“Naši napori rezultirali su pozitivnim ocjenama od strane međunarodnih partnera, uključujući UNHCR, što nas dodatno motiviše da istrajemo u cilju stvaranja uslova da svaka osoba kojoj je priznat status osobe bez državljanstva ostvaruje prava prema međunarodnim standardima”, rekao je Koprivica.
On je istakao da je taj pristup u skladu i sa Agendom održivog razvoja 2030, čime Crna Gora aktivno potvrđuje da ulaže napore kako niko ne bi bio izostavljen.
Rezidentni koordinator sistema Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, Dijego Sorilja, naglasio je da je važno usklađivanje budućih aktivnosti sa Agendom održivog razvoja i pozvao relevantne aktere da izdvoje resurse i predlože inovativna rješenja za svijet bez apatridije.
On je kazao da je Agenda održivog razvoja do 2030. godine kritično važna jer predstavlja okvir izgradnje pravednog i inkluzivnog društva.
“Napredak koji je Crna Gora ostvarila u iskorjenjivanju apatridije pokazuje da su kroz snažna partnerstva i zajedničku posvećenost moguće opipljive promjene”, rekao je Sorilja.
Kako je kazao, nastavak saradnje svih relevantnih aktera u budućnosti od presudnog je značaja kako bi se osigurala inkluzija i zaštita svakog pojedinca.
Sorilja je istakao da Ujedinjene nacije ostaju posvećene inovativnim, održivim rješenjima i kolektivnim akcijama usmjerenim na okončanje apatridije.
UNHCR je u novembru ove godine pokrenuo Globalnu alijansu za okončanje apatridije, koja ima za cilj podsticanje saradnje u ostvarivanju ovog cilja između zemalja širom svijeta.
“Članstvo Crne Gore u alijansi omogućiće razmjenu najboljih praksi u oblasti prevencije i okočanja apatridije sa svim zemljama članicama, uključujući pravna rješenja, unapređivanje prikupljanja podataka i identifikaciji apatrida, poboljšanu implementaciju praksi upisa u matične knjige rođenih i procedure za utvrđivanje apatridije”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je konferencija je završena potvrdom značaja regionalnog i međunarodnog okvira saradnje.