Crna hronika

UP: Građani vratili skoro 3.000 komada vatrenog oružja

Građani su, kako navode iz Uprave policije, dobrovoljno predali i 521 minsko eksplozivno sredstvo (najčešće ručne bombe), 1.453 komada djelova oružja, 61.159 komada metaka različitog kalibra

Ilustracija Foto: UP
Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

"Uprava policije, kako je javnosti već poznato, sprovodi akciju ,,Poštuj život vrati oružje“ kroz koju, shodno Zakonu o oružju građani mogu bez bilo kakvih pravnih posljedica nesmetano i dobrovoljno policiji predati vatreno oružje bez obzira da li oružje posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu i nezavisno o kojoj kategoriji vatrenog oružja je riječ", navode iz Uprave policije. 

Način na koji građanin oružje može predati je, poručuju iz Uprave policije, veoma jednostavan, a to je pozivom na broj 122, nakon čega će policijski službenik preuzeti oružje na mjestu gdje se ono nalazi i građaninu izdati potvrdu o preuzetom vatrenom oružju.

"Od stupanja na snagu Zakona o oružju građani su dobrovoljno vratili 2.929 komada vatrenog oružja, 521 minsko eksplozivno sredstvo (najčešće ručne bombe), 1.453 komada djelova oružja, 61.159 komada metaka različitog kalibra", navode iz Uprave policije. 

Podsjećaju da odredbe Zakona o oružju u članu 33 propisuju, da je zabranjeno nošenje oružja na javnom mjestu, da su svi dužni da se pridržavaju pravila javno istaknutih zabrana o unošenju oružja u određene prostore ili prostorije kao i da se ne smije na javnom mjestu oružje učiniti vidljivim drugim licima, niti se smije nositi na način koji ih uznemirava.

"U istom zakonu član 34 propisuje da se oružje i municija moraju čuvati tako da nijesu dostupni licu koje nije ovlašćeno da ih posjeduje, a naročito maloljetnim licima, zaključani i odvojeni u metalnom ormaru, sefu ili sličnom spremištu ili na drugi bezbjedan način", navode u saopštenju. 

Član 36 pomenutog zakona propisuje da je, dodaju, vlasnik oružja dužan da oružje održava u ispravnom stanju i da pravilno rukuje njime i da je zabranjena upotreba oružja na javnom mjestu ili na drugom mjestu, gdje se može ugroziti bezbjednost građana.

"Pozivamo građane da o eventualnim saznanjima da druga lica posjeduju nelegalno oružje i krše odredbe Zakona o oružju, pozivom na broj 122 anonimno upoznaju službenike policije, koji će u najkraćem mogućem roku shodno svojim ovlašćenjima preduzeti zakonom propisane mjere i aktivnosti kojim će spriječiti dalje zloupotrebe i kršenje zakona", navode iz Uprave policije. 

Portal Analitika