Oni su objasnili da je jedan sistem video nadzor graničnih prelaza - to je interni sistem koji služi kako bi obezbijedio video nadzor užeg dijela graničnog prelaza koji obuhvata ulazno/izlazne rampe, prostor ispred objekata i važne pješačke puteve ispred i oko objekata, kao i prostorije i kabine na graničnim prelazima.
„Navedeni sistem je instaliran u skladu sa preporukama na osnovu Šengenskog kataloga i u potpunosti je funkcionalan, a snimljeni video materijal je adekvatno zaštićen i uvijek dostupan u slučaju potrebe nadležnim organima“, dodali su iz Uprave policije.
Prema njihovim riječima, drugi sistem je video nadzor koji je instaliran samo u cilju informisanja građana o intenzitetu saobraćaja na graničnim prelazima, tj. eventualnim zastojima u saobraćajima i isključivo je informativnog karaktera.
„Ovaj sistem je javno dostupan preko sajta http://kamere.mup.gov.me i ne služi za prikupljanje podataka i kreiranje zbirke podataka. Naime, on je javno dostupan, a u cilju onemogućavanja korišćenja snimaka u cilju zloupotrebe, reprodukuje se sa programiranim zakašnjenjem od 10-15 minuta. Ovaj sistem je aktivan, međutim zbog problema koji su u prethodnom periodu bili identifikovani na mreži državnih organa, odnosno u ovom slučaju u radu javnog servera za razrješavanje imena na kome se nalaze zapisi za navedeni servis, isti nije bio dostupan preko pozivanja servisa preko imena“, navode oni.
Iz Uprave policije su kazali da su u cilju prevazilaženja problema kontaktirani administratori u Ministarstvu javne uprave, koji su na javnom serveru za razrješavanje imena domena dodali ponovo zapis za navedeni servis i isti je ponovo dostupan za građane preko sljedećeg linka http://kamere.mup.gov.me.