Tokom 2022. Uprava policije evidentirala je 2.590 prekršaja koje su počinili pješaci, a za koje su na licu mjesta izdati prekršajni nalozi.
Najčešći prekšaji koje izazivaju pješaci su prelazak kolovoza van pješačkog prelaza, prelazak pješaka dok je na semaforu uključeno crveno svjetlo i korišćenje mobilnog uređaja tokom prelaska kolovoza, navode iz Uprave policije.
“Za prelazak pješaka van obilježenog pješačkog prelaza propisana je kazna u iznosu od 50 do 90 eura”, podsjećaju iz Uprave policije.
Navode i da je za prolazak pješaka na crveno svijetlo propisana kazna u iznosu od 60 do 200 eura, dok je za korišćenje mobilnog uređaja prilikom prelaska kolovoza propisana kazna u iznosu od 90 do 250 eura.
“Saobraćajni policajci u sklopu svojih redovnih aktivnosti redovno sprovode lokalne akcije „Pješak“, kao i u svojim svakodnevnim redovnim poslovima i zadacima vrše kontrolu pješaka i sankcionisanje”, istakli su iz UP.
Iz Uprave policije objašnjavaju i da su najkritičnije tačke u Podgorici na kojima pješaci prave prekršaje frekventne raskrsnice sa obilježenim pješačkim prelazima na kojima saobraćaj nije regulisan svjetlosnim saobraćajnim znacima.
“Najkritičnije tačke gdje pješaci kao učesnici u saobraćaju prave prekršaj su u užem gradskom jezgru i to: Bulevar Stanka Dragojevića, Bulevar Ivana Crnojevića, Bulevar Svetog Petra Cetinjskog, ulica Ivana Vujoševića, Moskovska ulica, Bulevar Josipa Broza Tita, Bulevar Pera Ćetkovića, Ulica Marka Miljanova i Ulica Bratstva Jedinstva”, kazali su iz Uprave policije.
Najavljuju i da će u narednom periodu službenici Uprave policije nastaviti sa nizom aktivnosti na podizanju saobraćajne kulture kod pješaka.
“Kao i do sada saobraćajna policija će svakodnovno sprovoditi akcije po pitanju pješaka i kroz svoje redovne aktivnosti prilikom održavanja časova u osnovnim školama najmlađoj i najugroženijoj populaciji kroz časove o saobraćaju držati obuke i predavanja kako najbezbjednije prelaziti kolovoz i na koji način”, istakli su iz Uprave policije.