Abiznis

UPCG: Energetsku efikasnost unaprijediti saradnjom privatnog i javnog sektora

Izvor

U organizaciji UPCG, održan je okrugli sto o unaprijeđenju energetske efikasnosti u zgradarstvu u Crnoj Gori, u okviru EU projekta Međusektorska saradnja u oblasti finansiranja energetske efikasnosti u zgradarstvu (EU build Energy Efficiency).

Okrugli sto, kako je saopšteno iz UPCG, imao je za cilj da informisanjem učesnika o projektu, nacionalnom zakonodavstvu i olakšicama u oblasti energetske efikasnosti, kao i najboljim praksama i finansijskim instrumentima dostupnim u zemljama EU, pomogne u donošenju budućih odluka o razvoju finansijskih mehanizama za projekte iz te oblasti.

Istraživač u projektu, Nikola Vujošević upoznao je učesnike sa glavnim nalazima istraživanja koje je sastavni dio projekta.

„Kao glavni nalazi i preporuke istraživanja mogu se navesti da maksimalno unaprijeđenje energetske efikasnosti zgrada, kako novih tako i postojećih, je složen i za ekonomiju Crne Gore važan poduhvat“, poručio je Vujošević.

Dostizanje višeg nivoa energetske efikasnosti, kako je kazao, zahtijeva koordinisanu i čvrstu saradnju između privatnog i javnog sektora kao i jaču saradnju na polju finansiranja projekata energetske efikasnosti u zgradarstvu.

Neophodni koraci za unapređenje finansiranja energetske efikasnosti u zgradarsvtu proistekli iz istraživanja su veća uključenost državnih organa i privatnog sektora, kao i inovirani finansijski instrumenti za EE projekte (zeleni fond, revolving fond i slično).Okruglistozad

Na okruglom stolu je zaključeno da u Crnoj Gori i dalje ne postoje specijalizovana privredna društva za pružanje energetskih usluga, poznatih kao ESCO.

“Imajući u vidu širok spektar i kvalitet usluga koje ova društva pružaju za rješavanje pitanja energetske efikasnosti, a posebno kad je riječ o većim potrošačima, realna je pretpostavka da postoji velika potreba i prostor za njihovo funkcionisanje na tržištu Crne Gore”, navodi se u saopštenju.

Učesnici okruglog stola UPCG bili su predstavnici nevladinih organizacija, domaćih i stranih preduzeća koja posluju u građevinskom sektoru, predstavnici lokalne samouprave i medija.

Projekat EU, kako se navodi, ima za cilj doprinos razvoju finansijskih instrumenata i mehanizama, kako bi se unaprijedilo tržište energetski efikasnih proizvoda i usluga u zemljama koje su partneri u projektu.

Projekat finansira EU, a sprovodi ga konzorcijum koji predvodi Udruženje turskih proizvođača građevinskih materijala (IMSAD), a čine partneri iz Turske, Albanije, Belgije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore (UPCG), Makedonije i Srbije.

Portal Analitika