- UPCG podsjeća da se privredni subjekti u Crnoj Gori od početka ekonomsko-finansijske krize suočavaju sa veoma otežanim uslovima poslovanja koja se posebno negativno reflektuju na njihov finansijski položaj i likvidnost. To upućuje na neophodnost dodatnog aktiviranja bankarskog sektora po pitanju kreditiranja privrede, posebno zbog postojanja tijesne veze između poslovanja banaka i poslovanja privrednika i činjenice da aktivnosti jednih u značajnoj mjeri zavise od aktivnosti drugih.
Vodeći se interesom što hitnijeg iznalaženja načina za brži oporavak crnogorske privrede, UPCG kao jednu od mogućih mjera predlaže i reprogramiranje postojećih kredita, pri čemu ono ne smije biti praćeno promjenom uslova kreditiranja, odnosno daljim povećenjem kamatnih stopa. Imajući u vidu da je reprogram komplementaran navedenom padu nekvalitetnih kredita, UPCG cijeni da bi krajnji efekat kombinacije ove dvije mjere pozitivno uticao na dalji proces stabilizacije poslovanja preduzeća, oporavka privrede i ukupnog razvoja Crne Gore.
Kao jedan od dobrih obrazaca,UPCG navodi i Investiciono razvojni fond Crne Gore (IRF) čije su kreditne linije, kao i faktoring kao model ublažavanja problema postojeće nelikvidnosti i lakšeg pristupa obrtnim sredstvima, upravo primjer očekivane podrške, posebno važne za poslovanje malih i srednjih preduzeća i njihovu održivost na tržištu.
UPCG vjeruje da će glas predstavnika realnog sektora, njihove preporuke i inicijative i u narednom periodu biti prepoznate kao značajna pomoć u donošenju odluka i vođenju politika kojima će bankarski sektor, a posebno država, konačno pružiti očekivanu podršku poslovanju preduzeća koja nisu sopstvenom krivicom zapala u nelikvidnost. Konačno, to je model koji će podržati jačanje njihove konkurentnosti i uticati na stvaranje ambijenta povoljnog za razvoj preduzetništva i ukupne privrede Crne Gore – kaže se na kraju saopštenja.