Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Uprava carina: Državnom tužilaštvu podnijeto osam krivičnih prijava i izrečena 261 prekršajna kazna

Uprava carina: Državnom tužilaštvu podnijeto osam krivičnih prijava i izrečena 261 prekršajna kazna

"Do juna ove godine ih je izrečeno 261 za robu ukupne vrijednosti 378.547 eura. Vrijednost izrečene kazne je 202.950 eura", ističu iz te Uprave

Uprava carina: Državnom tužilaštvu podnijeto osam krivičnih prijava i izrečena 261 prekršajna kazna Foto: Uprava carina
Portal AnalitikaIzvor

Pored rasta carinskih prihoda prvih šest mjeseci ove godine, Uprava carina je, kako navode, ostvarila odlične rezultate i u suzbijanju nezakonitosti, pa je Državnom tužilaštvu podnijela osam krivičnih prijava i izrekla 261 prekršajnu kaznu.

Kako ističu u saopštenju iz Uprave carina, u odnosu na isti period 2023. godine krivične prijave ili objavještenja Državnom tužilaštvu su duplirane, jer ih je u 2023. bilo četiri, a u 2022. pet.

"Podnešene su krivične prijave protiv pravnih i fizičkih lica zbog sumnje da su koristili lažne fakture prilikom uvoza robe, a na osnovu rezultata provjere vjerodostojnosti dokumentacije kod zemalja izvoznica. Sumnja se da su osumnjičena lica prilikom uvoza robe koristili falsifikovane fakture i dokumente, čime su pokušali da izbjegnu plaćanje odgovarajućih dažbina (carine i PDV-a), jer je provjerom utvrđeno da postoji značajna razlika između prijavljene i stvarne vrijednosti uvezene robe", dodaju iz te Uprave.

Kada su u pitanju prekršaji kako navode u saopštenju, do juna ove godine ih je izrečeno 261 za robu ukupne vrijednosti 378.547 eura. Vrijednost izrečene kazne je 202.950 eura.

"Za počinjeni carinski prekršaj ovlašćeni carinski službenik izdaje prekršajni nalog na licu mjesta, a odgovorno lice ima pravo da prihvati odgovornost shodno Zakonu o prekršajima. Novčana kazna smatraće se u cjelosti plaćenom ako kažnjeno, odnosno osuđeno lice plati dvije trećine novčane kazne u roku od osam dana od dana prihvatanja odgovornosti, ili može podnijeti zahtjev za sudsko odlučivanje", ističu u saopštenju.

Takođe, kako ističu za vremenski period od 1. januara do 4. jula ove godine po broju izdatih prekršajnih naloga najviše se ističu sljedeće ispostave: CI Dobrakovo - 47, Odsjek za suzbijanje krijumčarenja - 33, CI Terminal Podgorica - 32, CI Božaj - 23, CI Bar - 23 i CI Dračenovac – 22.

"U istom periodu lani Uprava carina izrekla je 148 prekršaja za robu vrijednu 191.159, a kazne po tom osnovu su iznosile 135.850 eura", poručili su iz te Uprave.

Zbog povrede prava intelektualne svojine oduzeta je roba vrijedna oko 20.000 eura, što je više u odnosu na 2022. godinu kada je to bilo 2.881,17. Međutim, u istom periodu prošle godine zbog povrede prava intelektualne svojine oduzeta je roba vrijedna 127.871 eura.

"Ove fluktuacije mogu odražavati promjene u trgovinskim tokovima, pojačane aktivnosti carinskih službenika, imajući u vidu da je u 2023.godini najveći obim u otkrivanju krivotvorene robe bio u postupcima tranzita tekstila iz Turske preko teritorije Crne Gore za krajnje odredište u Bosni i Hercegovini. U odnosu na isti period prethodne godine, usled pojačanih kontrola došlo je do smanjenja tranzita ovih pošiljki preko teritorije Crne Gore", istakli su u saopštenju.

Podsjećaju iz Uprave za  carine da  su za prvih šest mjeseci ove godine naplatili 592,8 miliona eura, što je 11, 8 miliona (dva odsto) više od planiranog i skoro sedam odsto (39,5 miliona eura) više u odnosu na isti period prethodne 2023.godine.

Kako dodaju, najveći dio prihoda ostvaren je naplatom PDV pri uvozu, ukupno 397,8 miliona eura što je 1,14 odsto više u odnosu na planiran.

"Slijedi naplata akciza (166,1 milion), odnosno 4,21 odsto više od plana. Zatim carinskih dažbina (27,6 miliona eura) ili 2,61 odsto više od plana", zaključuje se u saopštenju iz Uprave za carine.

Portal Analitika