Nakon što je od prošle godine u Osnovnoj školi ,,Oktoih“ učenicima tokom nastave zabranjeno korišćenje mobilnih telefona (osim uz odobrenje nastavnika), od početka drugog polugodišta ove godine ukinute su i Vajber grupe preko kojih se odvijala komunikacija sa učiteljima/cama i nastavnicima/ama.
Komunikacija sa učenicima sada je isključivo preko Tims aplikacije, koja je dostupna i roditeljima.
DISCIPLINA
Direktor OŠ ,,Oktoih“ Dragan Mijušković podsjeća da je uprava ove škole među prvima donijela odluku o zabrani korišćenja mobilnih telefona u toku nastave, i to u novembru 2023. godine.
- Sprovođenje te odluke počelo je u toku drugog polugodišta prethodne godine i mogu da kažem da je za sada to dalo dobre rezultate. U početku je bilo određenog otpora roditelja zbog toga što djeca ne mogu da koriste telefon tokom nastave. Međutim, pojasnili smo da nije zabranjeno korištenje telefona ukoliko to odobri nastavnik. Znači, telefoni mogu da se donesu u školu, za vrijeme nastave se drže se u torbi i ne mogu se koristiti bez dozvole nastavnika – objasnio je Mijušković.
Uprava ove škole napravila je i interni pravilnik kojim je predviđeno izricanje vaspitnih mjera, lakših i težih, ukoliko učenici koriste mobilni telefon bez odobrenja nastavnika.
- Lakša kazna se izriče ukoliko učenik na času koristi telefon bez znanja nastavnika. U tom slučaju nastavnik mu uzima telefon, predaje ga pedagoško-psihološkoj službi ili upravi škole, nakon čega pozivamo roditelja da preuzme telefon. Naravno, ukoliko je djetetu neophodno da koristi telefon, da pozove roditelje ili slično, to može uraditi uz odobrenje nastavnika – navodi Mijušković.
Naglašavajući da je korišćenje telefona zabranjeno samo tokom nastave, podsjeća da je Unesko procijenio da telefoni predstavljaju glavni problem u obrazovanju.
- Teže kazne izričemo onda kada učenik zloupotrebljava mobilni telefon u procesu provjere znanja, bilo da je u pitanju pismena ili usmena. U tom slučaju izriče mu se pismena opomena, a prva sljedeća kazna je ukor direktora. Ukoliko je u pitanju sajber nasilje, tu smo rigorozni i odmah izričemo ukor nastavničkog vijeća – objašnjava Mijušković, iskazujući zadovoljstvo zbog toga što su do sada izrekli samo petnaestak lakših kazni.
KOMUNIKACIJA
Direktor OŠ ,,Oktoih“ podsjeća da su Vajber grupe u školama nastale u vrijeme pandemije kovid-19, zbog lakše komunikacije, te da su jednostavno zaživjele i ostale u upotrebi u našem obrazovnom sistemu i nakon toga.
- Mi smo na sjednici nastavničkog vijeća u decembru prošle godine donijeli odluku da se sve Vajber grupe ugase i da se komunikacija sa učenicima svodi isključivo preko Tims aplikacije, koju su država Crna Gora i Ministarstvo prosvjete skupo platili. Tu platformu možemo svi da koristimo, dostupna je i roditeljima, koji uz pomoć nje mogu da povjeravaju ocjene djece i sve što razredni starješina upisuje pojedinačno za učenike. Vajber nije poslovna komunikacija i kao direktor ove ustanove insistirao sam od svojih zaposlenih i svih razrednih starješina da se sve Vajber grupe ugase – kazao je Mijušković.
Ukinuta i praksa pravdanja časova telefonskim pozivom ili SMS porukom
Direktor OŠ ,,Oktoih“ navodi da je tokom prvog polugodišta zahtijevao od svih razrednih starješina da se časovi više ne pravdaju telefonskim pozivom roditelja ili putem SMS poruka, već da oni za to moraju doći lično u školu.
- Kada učenik izostane sa nastave, insistiramo da roditelj dođe u školu i na taj način opravda časove. To nije protiv roditelja već u cilju smanjenja izostanaka naših učenika, jer smo procijenili da učenici dosta zloupotrebljavaju to što je roditeljima olakšano da telefonskim pozivom ili SMS porukom opravdaju časove. Smatram da smo donijeli dobru odluku. Za prva tri mjeseca od donošenja te odluke imamo 1.000 izostanaka manje u odnosu na uporedni period prethodne školske godine. Držaćemo se toga, a puni efekat vidjećemo tek na kraju školske godine kada napravimo poređenje sa prethodnom godinom – kazao je Mijušković.