"Službenici Uprave policije – Sektora za borbu protiv kriminala i više ekperata iz obavještajno – bezbjednosnog i privatnog sektora, a u saradnji sa međunarodnim partnerima rade na identifikovanju osoba koje su od 16. novembra u poslepodnevnim časovima slale veći broj mejlova na elektronske adrese medija, udruženja i fizičkih lica, netačnog i lažnog sadržaja u čijem potpisu je bio direktor Uprave policije", naveli su u saopštenju.
Veći broj građana je, dodaju, podnio prijave u najbližim policijskim stanicama i na taj način doprinio da službenici Uprave policije prikupe što više početnih podataka koji doprinose daljem toku istrage.
"Sve prijave su, u saradnji sa nadležnim tužilaštvom, detaljno razmatrane i po njima su preduzete konkretne radnje koje su rezultirale prikupljanjem početnih podataka potrebnih za dalju komunikaciju sa međunarodnim partnerima u cilju lociranja IP adrese pošiljaoca spornih mejlova", naglasili su u saopštenju.
Takođe, dodaju, sprovedene su analize PDF fajla koji se nalazio u prilozima upućenih mejlova i utvrđeno je da nema prisustva malicioznog koda.
"Prema do sada prikupljenim sazanjima, načinu izvršenja, istovrsnim pojavama i iskustvima i u drugim zemljama, osnovano se sumnja da se radi o obmanjivanju primalaca mejlova u krajnjem cilju prevare i pridobijanja novčane koristi lažnim prikazivanjem činjenica kroz dalju komunikaciju sa primaocima mejlova, te upozorenje na ovu pojavu predstavlja prevenciju, odnosno sprečavanje nastanka posledica", kazali su iz Uprave policije.
Podsjećaju da je slanje mejla slične sadržine registrovano i u zemljama Evropske unije i zemljama regiona, gdje su takođe u potpisu navodno bili zvaničnici i pripadnici bezbjednosnog sektora tih zemalja.
"Još jednom apelujemo na građane i primaoce ovih mejlova da ne odgovaraju na mejl, ne otvaraju prilog i preporučujemo da nakon prijema navedeni mejl obrišu i zabrane prijem sa iste adrese", zaključuju u saopštenju.