U reakciji objavljenoj na internet stranicama Uprave policije se navodi da se preuzimanje podataka od operatera telekomunikacionih usluga sprovodi u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku i Zakonom o elektronskim komunikacijama.
- Netačno je da se primjenom Sporazuma o međusobnoj saradnji Uprave policije sa kompanijom M: tel krši Ustav, Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava ili bilo koji drugi zakon ili propis, a samim tim ni privatnost građana ili neko drugo pravo – navodi se u saopštenju i dodaje da je dokument potpisan u skladu sa mjerama iz Akcionog plana za sprovođenje Programa za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Uprava policije podsjeća da je još 2007. godine potpisala Sporazum sa M: tel-om, koji se odnosi na bliže regulisanje postupka preuzimanja zadržanih podataka u skladu sa ovlašćenjima policije, „pri čemu se pod zadržanim podacima podrazumijevaju podaci koji ne uključuju sadržaj komunikacije korisnika“. Isti dokument potpisan je 2009. godine i sa sa Crnogorskim telekomom, odnosno njenim operaterom T-mobile, a u planu je i potpisivanje sa kompanijom Telenor.
- U odnosu na mjere tajnog nadzora, koje podrazumijevaju uvid u sadržaj telekomunikacija, aktivnosti Uprave policije se sprovode shodno Zakonu o krivičnom postupku i utvrđenoj proceduri, po naredbama nadležnog suda. Ove mjere se sprovode prema licima za koja se, na osnovu naših operativnih saznanja i obavještenja dobijenih putem međunarodne policijske saradnje, sumnja da se bave organizovanim i transnacionanim kriminalom, krijumčarenjem i rasturanjem narkotika i drugim teškim oblicima kriminala – saopštili su iz Uprave policije i dodaju da potpisivanjem Sporazuma sa mobilnim operaterima nisu prekoračila zakonska ovlašćenja, jer se u Zakonu o elektronskim komunikacija propisuje da će operatori i nadležni organi posebnim ugovorom regulisati međusobne odnose.