“U tom cilju, Uprava za vode je, na osnovu zaključka Vlade Crne Gore, sprovela niz aktivnosti kako bi obezbijedila izvođenje hitnih interventnih radova na najugroženijim djelovima ovih rijeka. U zakonom propisanim procedurama, izvršena su geodetska snimanja i izabran nadzor nad izvođenjem radova, dok će izvođače kao i lokaciju za deponovanje materijala obezbijediti lokalne samouprave”, kazali su oni.
Kako navode, bujični karakter Lima, Tare i Grnčara dovodi do nagomilavanja riječnih nanosa, što utiče na protočnost rijeka, a time i na mogućnost poplava, pa je zato neophodno uraditi navedene hitne intervencije koje će biti minimalne i koje, shodno predviđenim mjerama, neće narušiti vodni režim, stabilnost obala i prirodnu ravnotežu vodnih i priobalnih ekosistema.
“Planirani radovi biće kontrolisani kako od strane predstavnika Uprave za vode tako i nadzornog organa”, rekli su oni.
Uprava za vode u kontinuitetu, kako kažu, prati situaciju na terenu i u komunikaciji je sa opštinskim i inspekcijskim organima, kao i lokalnim stanovništvom kako bi se ispratili procesi u riječnim koritima i obezbijedilo bezbjedno okruženje.
“Da bi osigurala sistemsko i efikasno upravljanje vodama i sprovođenje mjera na zaštiti od štetnog dejstva voda, potrebno je da se prepoznaju sve one lokacije na kojima taloženje materijala negativno utiče na vodene i sa vodom povezane ekosisteme. S tim u vezi, Uprava za vode je raspisala i tender za izradu Katastra eksploatacije rječnih nanosa sa projekcijom pronosa nanaosa i predlogom mjera za sjevernu teritoriju Crne Gore”, saopštili su oni.