Nadležnost
Predsjednik Upravnog suda Branislav Radulović Pobjedi je juče saopštio da se ovaj sud povodom tog slučaja oglasio nenadležnim.
- Nijesmo se upuštali u raspravu da li su zaključci Vlade zakoniti ili ne, već smo tužbu odbacili zbog nenadležnosti - rekao je Radulović.
U obrazloženju rješenja navodi se da „zaključak tuženog organa nije upravni ili drugi akt u smislu pomenutih zakonskih odredaba i protiv njega se ne može voditi upravni spor“.
- Ne radi se o aktu kojim je odlučeno o pravu i obavezi ili pravnom interesu fizičkog ili pravnog lica u upravnim ili drugim pravnim stvarima kada je to zakonom određeno (član 2 ZUS-a). Osporeni akt, Vlada je donijela kao nosilac izvršne grane vlasti, a zasniva se na njenom zakonskom i ustavnom ovlašćenju da donosi odluke kojima uređuje odnose u vođenju unutrašnje politike - navodi se u rješenju Upravnog suda.
Nadoknade
Iz Crnogorske akademije nauka i umjetnosti Pobjedi je potvrđeno da su juče dobili rješenje Upravnog suda i da će o njemu i narednim potezima CANU biti riječi naredne sedmice.
Kada je o nadokanadama riječ, Pobjedin izvor kaže da ih akademici nijesu primili za jul, avgust i septembar.
- Nijedan izabrani i verifikovani član CANU, ukupno ih je 46, od jula ne dobija akademijske nagrade. Po tom osnovu, za jul, avgust i septembar akademija je uskraćena za 145.883 eura. Vlada Crne Gore je obustavila i isplatu sredstava za realizaciju naučno-istraživačkog rada, što za posljednja tri mjeseca iznosi 79.333 eura - kaže Pobjedin izvor.
Inače, sredstva opredijeljena iz budžeta za CANU ove godine iznose 1.444.000 eura, uvećana za nekoliko miliona predviđenih za zgradu Crnogorske akademije, dok ukupna projektovana sredstva namijenjena nauci iznose 13,3 miliona eura.
Vlada
Vlada Crne Gore usvojila je set zaključaka i mjera, koji se tiču Crnogorske akademije nauka i umjetnosti.
U zaključcima se navodi da, ukoliko Crnogorska akademija ne počne da primjenuje Zakon o CANU, ovoj instituciji će biti blokiran žiro račun, akademici CANU neće moći da primaju akademijske nadoknade, a Akademija neće dobijati novac iz budžeta za naučnoistraživačke projekte, dok sredstva i njihove iznose ne odobri Vlada.

Zakon
Predsjednik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti Momir Đurović je krajem septembra kazao da je Zakon o CANU u potpunosti primijenjen.
On je ocijenio da su Vladini zaključci „nezakoniti i da su doneseni suprotno odredbama Zakona o budžetu i Zakona o CANU”.
- U konsultaciji sa eminentnim pravnicima, među kojima su bili i predsjednici sudova, konstatovano je da su Vladini zaključci nezakoniti i neustavni. Ljudi su se krstili kada su vidjeli da su nama uskraćena sredstva i ukinuti akademijski dodaci koji se kreću od 760 do 940 eura. Svi su nam rekli da u Vladinom aktu ima posla za sve sudove - kazao je tada Đurović, najavljujući tužbu Upravnom i Ustavnom sudu.
Opstrukcija
Glavni problem u primjeni Zakona o CANU je različito tumačenje termina „verifikacija članova Dukljanske akademije nauka i umjetnosti u članstvo CANU“.
Akademija je krajem maja verifikovala članstvo pet akademika DANUu članstvo CANU (tri vanredna i dva inostrana), ali je i odbila da primi njih dvadesetak jer nijesu, kako je saopšteno, ispunili tražene uslove. Međutim, ni primljeni članovi DANU nijesu pristupili CANU jer je na skupštini Dukljanske akademije donijeta odluka da u Crnogorsku „stupe svi ili niko“.
Ministarstvo nauke je u julu informisalo Vladu o primjeni Zakona o CANU, koji je stupio je na snagu 15. marta ove godine.
U izvještaju tog resora konstatovano je da je „CANU dosad na sve načine opstruirala primjenu Zakona“.
U dokumentu su navedene brojne obaveze koje ta institucija nije sprovela.
Između ostalog, u toj informaciji se navodi se da je „umjesto izvršenja navedenih obaveza, CANU, donijela svoj pravilnik o postupku verifikacije članova DANU, 17. marta, koji nije saglasan sa članom 32 Zakona o CANU, jer je u njemu razrađen postupak za izbor članova CANU u redovnom postupku, a ne postupak verifikacije“.