“URA je uspjela uz prihvatanje Demokrata i Krivokapića da ranije nametne svoj projekat tzv. ekspertske vlade, ali smo u vremenu za nama konstatovali da pojedini eskperti iz Vlade, ili kandidati za ministre, pripadaju URI. Nakon dvjesta dana rada Vlade u skladu sa političkim dogovorom mi smo negativno ocijenili njihov učinak i sada je potrebno potražiti drugo rešenje. I ako taj koncept od početka nije ulivao povjerenje mi smo pristali da svi sagledaju domete takvog pristupa i danas svi žele da se to promijeni. Obećani posao nije završen, nije demontiran bivši režim Mila Đukanovića, nijesu odstranjeni jastrebovi u državnoj upravi te partije, nije ni otpočet radikalni obračun sa kriminalom i korupcijom”, ocijenio je on.
Govoreći o rekonstrukciji Vlade, Mandić je rekao kako prvo treba vidjeti koji će model biti primijenjen.
“Kao što sam rekao, čekamo da prvo definiše da li će biti rekonstrukcija ili će da se bira nova vlada. To je preduslov da se priča o kadrovima. Mi nikoga ne ucjenjujemo, tražimo da se poštuju demokratski principi, i ne prihvatamo ničiju ucjenu”, naveo je on.
On je kazao i kako ne žali zbog toga što je prvo mjesto na listi uoči prošlogodišnjih izbora ustupio Zdravku Krivokapiću.
“Nažalost, potencijalni partneri za veliku koaliciju nisu željeli da se uključe u borbu protiv Đukanovića ako neko ne dobije prvo mjesto, neko drugi ako ne dobije zacrtani broj mandata, neko ako ne dobije ovo ili ono”, istakao je on.
Nećemo polagati račune Đilasu, partneri su im srbomrsci
Mandić je kazao i kako su odnosi Nove srpske demokratije sa Vučićevom SNS “zasnovani na prijateljstvu, međusobnom uvažavanju i zajedničkoj brizi o srpskom narodu ma gdje on živio”.
“Zato se mi za te naše odnose nećemo pravdati nikome, a ponajmanje onima koje ne interesuje sudbina i položaj srpskog naroda izvan Srbije. Nećemo polagati račune Đilasu ni bilo kome drugome. Ti pojedinci u Crnoj Gori imaju tradicionalne partnere koje predvodi Milo Đukanović, a koji su većinom dokazani srbomrzci i to je njihov izbor”, dodao je Mandić.
Prema njegovom mišljenju, u Crnoj Gori se sprema “slična akcija poput one koja je rađena krajem devedesetih”.
“Tada je Crna Gora odabrana kao pogodna platforma za miješanje stranaca u unutrašnje stvari Srbije. U Beogradu se nalazio veliki broj ljudi koji je služio takvoj akciji i sada vidim da kroz kupovanje “Vijesti” sprema nova regrutacija srpskih protivnika. Taj koncern je i tada radio sličnu stvar i jedino su neki bošnjački i prištinski mediji mogli da se takmiče sa Vijestima po organizovanosti antisrpske kampanje”, rekao je on, aludirajući na prisustvo Dragana Đilasa.
Većinska Crna Gora misli isto što i Kovačević
Mandić je hvalio i predsjednika opštine Nikšić Marka Kovačevića, navodeći kako “većinska Crna Gora misli što i on”.
“Mnogi se naši protivnici trude da tu njegovu uspješnost zaustave. U tom smislu je taj pokušaj suđenja za negiranje genocida. Nije problem u Marku, srpskom narodu, ni u većinskoj Crnoj Gori, koja misli isto što i Kovačević. Problem je u Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, koja je donijeta suprotno interesima Crne gore, i ona je koristi za napad na srpski narod i Srbiju”, smatra on.
Jedan od lidera DF smatra i kako je propuštena “dobra prilika” da se potpiše Temeljni ugovor.
“Da sam bio u prilici, u kojoj je bio Krivokapić, potpisao bih taj Ugovor, pa makar mi neko sjutra tu ruku odsjekao. Na pitanju prava naše Crkve niko nema pravo da vas ucjenjuje i taj dan je bio dobra prilika da se takva poruka pošalje. Da je tada potpisan Temeljni ugovor, da li mislite da bi bilo ovih onih ružnih dešavanja na Cetinju prilikom ustoličenja mitropolita Joanikija”, upitao je Mandić.