Izvršna direktorica NVO Juventas, Ivana Vujović, istakla je da su za mnoge osobe organizacije civilnog društva mjesta gdje mogu pronaći psihosocijalnu podršku, hranu, odjeću, sklonište, pravne savjete, adekvatnu zaštitu, rehabilitaciju, ali i podršku i razumijevanje bez diskriminacije.
Ona je kazala da OCD i njihov rad predstavljaju snažan faktor u sprečavanju socijalne iskjlučenosti i osiguravanja uslova u kojima svi imaju pristup istim pravima.
“Istraživanje, koje danas predstavljamo, potvrđuje da najveći broj servisa socijalne zašite i dalje pružaju nevladine organizaicije. Broj klijenta socijalnih usluga nevladinih organizacija često značajno prevazilazi broj klijenata javnih ustanova socijalne zaštite”, rekla je Vujović.
Ipak, kako je dodala, nevladine organizacije nemaju sigurnost, pa je nemaju ni klijenti servisa.
“Veoma mali broj servisa država programski finansira iako postoji pravni okvir koji nevladine organizacije prepoznaje kao pružaoce usluga. Proces licenciranja nije povezan sa finansiranjem, pa servisi socijalne zaštite nisu međusobno dobro uvezani i nisu uvezani sa drugim sistemima podrške”, rekla je Vujović.
Smatra da je potrebno sistem socijalne zaštite posmatrati kao jednu integrisanu cjelinu, jer je praksa pokazala da je to najučinkovitije.
“Potrebno je sa jednakom pažnjom adresirati probleme nevladinog i javnog sektora u ovoj oblasti sa ciljem da se što bolja podrška pruži krajnjim korisnicima. Vrijeme je da se uredi i programsko finansiranje i uvezivanje servisa nevladinih organizacija sa javnim sektorom. Nadam se da će to biti zadatak koji će Ministarstvo finansija i socijalnog staranja realizovati u narednom periodu, da će se definisati cijena usluge po klijentu i da će funkcionisati usmjeravanje od strane centara za socijalni rad na prepoznate licencirane pružaoce usluga iz nevladinog sektora”, kazala je Vujović.
Koordinatorka Direktorata za socijalno staranje i dječju zaštitu u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, Biljana Vučetić, kazala je da je u narednom periodu neophodno reformisati sistem socijalne i dječije zaštite na osnovu mape puta reforme sistema socijalne i dječije zaštite koja je urađena uz pomoć UNICEF-a.
Do danas je, kako je navela, izdato 78 licenci za obavljanje djelatnosti socijalne i dječije zaštite, od čega 39 licenci posjeduje NVO sektor.
Nažalost, kako je dodala, još uvijek ne postoji dovoljno razvijena svijset o potrebi razvijanja usluga socijalne i dječije zaštite na lokalnom nivou.
“Neophodno je da lokalne samouprave donesu akcione planove kako bi opštine mogle da dobiju sredstva iz budžeta za ovu namjenu i kako bi decentralizacija zaživjela”, kazala je Vučetić.
“Možemo slobodno reći da bi stepen socijalne isključenosti na Zapadnom Balkanu bio znatno veći bez napora i bez usluga koje pružaju OCD. Uprkos tome, OCD često nisu dovoljno priznate i prepoznate od strane jevnih vlasti i često su zavisne od međunarodnog vrlo ograničenog finansiranja”, kazala je koordinatorka projekta u NVO Juventas, Nina Šćepanović. Šćepanović.
Predstavnica Centra za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO, BCSDN), Zorana Marković, kazala je da je program Balkanske mreže za razvoj civilnog društva okrenut razvoju saradnje civilnog društva na Balkanu i cilj je da se kroz njihovu saradnju i umrežavanje prevaziđu problemi koji su zajednički svim zemljama i da se unaprijedi prostor za njihov rad.
Projekat sprovode nevladine organizacije Juventas, Arsis iz Albanije, Udruženje Margina iz Bosne i Hercegovine, HOPS iz Sjeverne Makedonije, NVO Lavirint sa Kosova i Prevent iz Srbije.
Konferencija „Uloga civilnog sektora u pružanju usluga socijalne i dječije zaštite“, organizovala je NVO Juventas u okviru projekta „Organizacije civilnog društva na Zapadnom Balkanu i njihova uloga u pružanju socijalnih usluga i prevenciji socijalne isključenosti“, koji finansira Balkanska mreža za razvoj civilnog društva, a sprovodi se u saradnji sa partnerskim organizacijama sa područja Zapadnog Balkana.