- Čak i na Savjetu ministara može ostati nešto što se kaže «u zagradama», i do kraja nedefinisano. Tako da, ako je to urađeno da se ide do Evropskog savjeta i zbog političkog potvrđivanja odnosno još jednom preispitivanja odluke o otvaranju pregovora znači biće neizvjesno do samog sastanka Evropskog savjeta- kazala je Đurović.
Iako je Crna Gora dva puta dobila pozitivno mišljenje Evropske komisije, Savjet ministara ne mora da se saglasi sa njim. Države članice, kako kaže Gordana Đurović, mogu da traže dodatni izvještaj da je naša zemlja ispunila sve uslove, a to bi značilo da otvaranje pregovora bude odgođeno nekoliko mjeseci:
- A ako bi to bilo pozitivno onda ona otvarajuća Međuvladina konferencija, svečani događaj, gdje se samo proglašava proces otvaranja. A onda čekamo da nam Evropska komisija u septembru pripremi preporuke za akcioni plan. Potvrđujemo ga i po njemu radimo te posebne vrste tranzicionih kriterijuma.»
Premišljanje zemalja članica EU za Vukovića nije izneneđujuće. On je optimističan kada je u pitanju davanje zelenog svijetla za započinjanje pregovora, uz podsjećanje da se naša zemlja i ranije suočavala sa teškim izazovima i izlazila kao pobjednik.
- Ovo je čini mi se uobičajena stvar pred svaku odluku, jer se radi o 27 zemalja, 27 interesa, različito konotiranih. Neko ima nedovoljno precizne informacije, neko lobira za nekog drugog. Ali isto tako znam da jedna zemlja rijetko kada do kraja ostane tvrda u stavu koji ne korespondira sa ostalim zemljama- kazao je Vuković.
I Đurović ističe da moramo ostati optimisti i podsjeća na još jedan neizvjesni, ne baš tako davni, ponedjeljak koji se završio pozitivno po našu zemlju:
- Kada je bilo potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju pa isto tako do samog 15. oktobra 2007. do ujutru nije znalo da li će Crna Gora da premosti problem koji je imala sa jednom drugom državom članicom, tehnički ali eliminatoran i da potpiše. Pa na kraju, našlo se rješenje, dogovor je postignut i nekoliko sati prije potpisivanja Sporazuma je potvrđeno da potpisujemo.
Vuković sa druge satrane naglašava da treba vjerovati u pozitivan ishod glasanja«Nada umire zadnja. Na osnovu onoga što smo uradili, što je Evropa ocijenila možemo očekivati da se može dobro desiti Crnoj Gori za razliku od onih koji sanjaju nove probleme ovoj državi.»
Podsjećamo, odluka na Savjetu Evropske unije donosi se jednoglasno, a sjednica je zakazana za ponedjeljak i utorak. Odluka će potom biti upućena šefovima država i vlada, koji će dati završnu riječ.