Prema njegovim riječima, neopravdano što dokumentacija, koju se podnijele organizacione cjeline EPCG, nije stavljena na uvid široj javnosti.
- Sada tu odluku posmatramo isključivo na osnovu onoga što je iznijeto u obrazloženju odluke, ali ne na osnovu uvida u dokumenta. Smatram da je neopravdano da se prihvataju enormni troškovi direkcije EPCG. Jedan očigledan primjer je broj zaposlenih u direkciji, koji je, bez obzira na umanjenje od strane Regulatorne agencije, još uvijek upitan, smatra Đurović.
On kaže da je nejasno da li Regulatorna agencija za energetiku procjenjuje troškove direkcije, ili ih samo odobrava po automatizmu, kao i na osnovu čega je procijenjeno da su neohodne i kako mogu da utiču na visok nivo amortizacije (odsto trideset odsto).
- Zašto Regulatorna agencija nije uzela u obzir važnu činjenicu da od januara 2030. prestaje obaveza isporuke električne enegrije KAP-u, insistira Đurović.
Ovo su razlozi koji njega ubjeđuju da je i ovog puta učinjen propust u odobravanju tarifa i određivanje cijene električne energije.
- Još jedan propust leži u činjenici da je ovaj postupak bio prilični zatvoren za one koji su najviše pogođeni – potrošače, pa smatramo da u narednom pperiodu treba ozbiljno preispitati odluku o tarifima, kao i Zakon o energitici, koji bi trebao da obezbijedi veći uticaj potrošača na proces utvrđivanja cijene električne energije, akcentovao je Đurović.
Đurović smatra da je neprihvatljivo da Vlada posmatra utvrđivanje cijene električne struje kao „tržišnu kategoriju“, te da je to isključivo u nadležnosti Regulatorne agencije.
- Ovdje nema govora o tržišnoj kategoriji. EPCG je još uvijek monopolista, i biće sve do 2015.godine, dok se ne otvori prostor za druge dobavljače, koji će isporučivati električnu energiju po nižim cijenama za građane Crne Gore, kazao je Đurović, dodavši da ta teza ne stoji, i da je ovo samo „simuliranje tržišta“.
- Ako se zna da Komisija predlaže članove Regulatorne agencije Vladi, a Vlada te iste članove predlaže Skupštini, jasno je da vlada ima apsolutan i stalan uticaj na kreiranje cijene, kao i većinu članova Upravnog odbora. To se upravo kroz Zakon o energetici mora mijenjati, zaključuje Đurović.
Podsjetimo, iz Vlade je saopšteno da nova cijena struje, čija se primjena očekuje od 1. avgusta, neće biti veća od one iz 2009. godine, dok će se postojeći popust za redovne platiše povećati sa sadašnih pet odsto na deset odsto.