Povodom završetka obuke i dodjele međunarodno priznatih sertifikata za ronioce- arheologe, kao i povodom podvodnih arheoloških istraživanja crnogorskog primorja, sprovedenih sa broda „Herkules“, tokom ove godine, u Ministarstvu kulture je održana pres konferencija na kojoj su govorili prof. Branislav Mićunović, ministar kulture, pomoćnica ministra za kulturnu baštinu Lidija Ljesar, v.d. direktora JU Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore Đorđije Vušurović, direktor Regionalnog centra za obuku ronioca mr. Vesko Mijajlović i predsjednik Internacionalne asocijacije za NITROX i tehnička ronjenja dr Fabio Ruberti.

-Realizacija ovih aktivnosti podrazumijevala je zajednički rad i na valorizaciji, prezentaciji i popularizaciji kulturne baštine crnogorskog podmorja, koje su prije svega imale za cilj da upotpune znanja o prošlosti mediteranskog područija, čiji je Crna Gora značajan dio. Kako je kopnena arheologija neodvojiva od one u moru, svjedoci burne istorije karakteristične za ove prostore vidljivi su i kroz brojne arheološke nalaze proizišle iz dosadašnjih istraživanja - kazao je Mićunović.
Prema njegovim riječima, crnogorskoj arheološkoj i široj javnosti otvoren je put u savremena tehnička i tehnološka dostignuća, prevashodno zahvaljujući korišćenju istraživačkog broda "Herkules" kao jednog od glavnog aktera sprovedenih istaživanja.
Mićunović je podsjetio i na saradnju ekipe poljskih i crnogorskih arheologa,koji uspješno realizuju Projekat „Risinium prijestonica kraljice Teute“, a koji podrazumijeva višegodišnje ljetnje arheološke kampanje, kao i da je Centar za konzervaciju i arheologiju ove godine potpisao ugovor o saradnji sa Univerzitetom u Kembridžu.
„Imajući u vidu da je Crna Gora 2008 godine ratifikovala UNESCO Konvenciju o zaštiti podvodne kulturne baštine, te da se nedostatak kadrova koji mogu da vrše poslove istraživanja, zaštite i očuvanja podvodne kulturne baštine u teritorijalnim vodama Crne Gore, činio evidentnim, programom zaštite i očuvanja kulturnih dobara opredijeljen je dio sredstava za obuku kadrova za podvodna arheološka istraživanja. Rezultat navedenog je da danas, ovdje sa nama, imamo tri arheologa i jednog konzervatora sa zvanjima - ronilac arheolog, koji su uz podršku Regionalnog centra za obuku ronilaca iz Bijele dobili ova prestižna zvanja“, kazao je ministar Mićunović.
„Ako i stručna i laička javnost kaže da su otkrića u našem podmorju značajna I ako kažemo da imamo osposobljen kadar za rad na podvodnim arheološkim lokalitetima , pitam da li odgovorni za ovu oblast u državnim institucijama smatraju da se ova otkrića u našem podmorju mogu iskoristiti za valorizaciju naših kulturnih, naučnih i turističkih potencijala- pita Vesko Mijajilović, dajući sam odgovor na to pitanje.Njegov stav je da je Crnoj Gori neophodan Centar za podvodnu arheologiju i i zaštitu.
„Vidjeli smo da imamo 20 arheoloških otkrića u podmorskoj kulturnoj baštini, od kojih su 11 starija od Hrista. Osposobljeni su prvi profesionalni ronioci da rone na velikim dubinama i osposobljeni su prvi diplomirani arheolozi i kontervatori da rone do 30 metara dubine .Postavljam pitanje da li možemo reći da je ovaj četvorogodišnji rad stvorio nove vrijednosti koje jačaju institucije-pita Mijajilović.
O nedostatku kadrova u oblasti arheologije i konzervacije govorila je pomoćnica ministra kulture Lidija Ljesar, naglašavajući da je taj nedostatak evidentan kako bi se odgovorilo savremenim i budućim zahtjevima zaštite i očuvanja kulturnih dobara.
„Ovo je jedna u nizu obuka , koje Ministarstvo kulture u saradnji sa nacionalnim ustanovama iz oblasti kulturne baštine planira da realizuje i koje će biti implementirane uz primjenu alternativnih modaliteta pružanja programske podrške visokih standarda za obuku kadrova , čime će se postići sveukupni napredak u procesu formiranja i konsolidovanja kadrova i institucija u oblasti kulturne baštine“, zaključila je Ljesar.
