Sa kojim bolnicama su sklopljeni ugovori o takvim intervencijama, te koju proceduru treba da poštuju parovi, istraživala je Antena M. Zakonom iz 2004-e bilo je regulisano da parovi imaju pravo na dva pokušaja vještaške vantjelesne oplodnje na teret Fonda za zdravstveno osiguranje.
Novim Zakonom koji bi trebalo da stupi na snagu do juna, Fond će finansirati tri pokušaja. Time će se, smatra specijalista medicine Sanja Simović, značajno doprinijeti ionako niskom natalitetu u Crnoj Gori:
-Na taj način će se doći će do smanjenja starosti žena koje ulaze u postupak, ali povećaće se i efikasnost. Uspješnost kod trećeg i kasnijih pokušaja je preko 70% dok je do trećeg puta uspješnost oko 20%- istakla je Simović.
Ona kaže da ni jedan par nema prioritet. Ne postoji, kako ističe, ni ograničenje koliko su supružnici stari, te da li već imaju djecu.
Važno je, međutim poštovati proceduru - popunjen zahtjev za uput, koji se može preuzeti sa sajta www.fzocg. Me, dostaviti na arhivu Fonda, objašnjava Simović.
Neophodno je, dodaje ona da se uz zahtjev priloži i izvještaj Konzilijuma Kliničkog centra za liječenje steriliteta:
-Veoma je važno da osiguranici prilikom javljanja na Konzilijum za liječenje sterliteta u Kliničkom centru ponesu svu dokumentaciju koje imaju od liječenja kako bi na osnovu tog Konzilijum vidio da su iscrpljene sve mogućnosti liječenja i da je vantjelesna oplodnja jedini način do potomstva- naglašava Simović.
Osim sa opštom bolnicom Cetinje, Fond je krajem prošle godine potpisao ugovor za 150 postupka vantjelesne oplodnje sa tri crnogorske privatne zdrastvene ustanove, i to sa: “Life”-om, “Ars medico” i “Codrom”. Simović navodi i koje od tih ustanova nijesu popunjene i u kojima parovi još mogu predati zahtjeve:
-Ostalo je još nešto neobavljenih postupaka u Codri. U OB Cetinje osiguranici dosta čekaju od pola godine do godinu. Zbog toga je došlo do sklapanja ugovora sa privatnim ustanovama kako bi se OB Cetinje rasteretio- kaže Simović.
Fond će za ovu godinu, za finansiranje vantjelesne oplodnje, izvojiti od 500-600 hiljada eura, pri čemu je cijena jedne takve intervencije oko 2000 eura.