Sci/Tech
  • Portal Analitika/
  • Sci/Tech /
  • Uspjeh kineske lunarne misije oživio stare teorije zavjere: Američko slijetanje na Mjesec iscenirano

Istraživači strahuju zbog lažnih informacija

Uspjeh kineske lunarne misije oživio stare teorije zavjere: Američko slijetanje na Mjesec iscenirano

Kineska lunarna misija sonde Chang'e-6 pokazala je naučnu moć Pekinga ali i pokrenula bujicu dezinformacija usmjerenih na SAD, što je znak gorkog rivalstva između ovih nacija.

Uspjeh kineske lunarne misije oživio stare teorije zavjere: Američko slijetanje na Mjesec iscenirano Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Kina je prije dvije nedjelje proslavila povratak na Zemlju sonde Chang’e-6, sa istorijskim prvim uzorcima donesenim s ‘tamne strane’ Mjeseca.

(VIDEO) Kina na Zemlju donijela prve uzorke s "tamne" strane Mjeseca
0
(VIDEO) Kina na Zemlju donijela prve uzorke s "tamne"…
25.06.2024 08:54


Ova misija, jedna od najambicioznijih koje je Kina izvela u svemiru, međutim, oživjela je stare teorije zavjere o slijetanju na Mjesec američkih lunarnih misija Apollo.

Digitalna istražna jedinica AFP-a analizirala je niz objava na kineskim društvenim mrežama. Neki sugerišu da je Apollo 11, istorijska misija koja je omogućila prvom čovjeku da hoda po Mjesecu 1969. godine, bila inscenirana.

Istraživači strahuju da će ove lažne informacije potaknuti antiameričke osjećaje u Kini, koja sada namjerava preuzeti vodstvo u svemirskom sektoru ispred Sjedinjenih Država.

Još jedan primjer dezinformacija koje kruže Kinom, kada je nacionalna svemirska agencija objavila fotografiju kineske zastave postavljene na mjesečevoj površini, korisnici X-a uporedili su je s fotografijom američkog astronauta Harisona Šmita na Mjesecu iz 1972. i sugerisali da je fotografija namještena.
 Ovi korisnici interneta tvrdili su da je američka zastava fotografisana kako “lebdi” na vjetru – što je nemoguće na Zemljinom prirodnom satelitu – dok je NASA objasnila da je koristila vodoravnu potpornu šipku kako bi bila ravna.

Portal Analitika