Politika

Uspješna posjeta

Izvor

Ocjenjujući brojne susrete, koje je tokom trodnevne posjete imao u SAD, Đukanović je, u intervjuu za Glas Amerike, kazao da je iskazano poštovanje za sve što je Crna Gora uradila u prethodnom periodu, i prilikom obnove nezavisnosti i u godinama nakon nezavinosti, u evropskim i evroatlanskim integracijama. Istovremeno, to je poruka podrške daljim naporima Crne Gore do punopravnog članstva u NATO-u i Evropskoj Uniji.

U Svjetskoj banci, naša saradnja je obostrano ocijenjena veoma uspješnom, prokomentarisao je Đukanović jučerašnji razgovor sa predsjednikom SB Robertom Zelikom.Takođe, veoma je važna spremnost Svjetske banke da pruži budžetsku podršku Crnoj Gori. O tome su naši predstavnici već u nekoliko navrata razgovarali, kazao je crnogorski premijer.Mi smo ranije prihvatili preporuke SB, koje se prije svega tiču donošenja novih zakona vezanih za finansijski sistem i skoro rješavanje nekih određenih otvorenih pitanja u bankarskom sistemu. Na tome već radimo i vjerujem da ćemo vrlo brzo imati ispunjene sve pretpostavke za korišćenje sredstava budžetske podrške Svjetske banke Crnoj Gori tokom 2010 godine.

Takođe, kazao je Đukanović, bio je vema dobar razgovor u Međunarodnom monetarnom fondu.Specifično je to što Crna Gora nekoliko godina nema aranžman sa MMF-om, nakon jednog prethodnog koji je okončan 2005.godine.Aktuelna je tema da li će Crna Gora sklopiti novi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom.Ovih dana jedna misija MMF-a je u Crnoj Gori, gdje će pokušati da dođe do nekih detaljnijih informacija i saznanja koja interesuju Međunarodni monetarni fond.Moj je utisak da je danas MMF, valjda zahvaljujući ovoj aktuelnoj globalnoj ekonomskoj krizi, postao fleksibilniji i time mnogo prihvatljiviji partner nego u prethodnom periodu, iako naravno to ne znači manjak odgovornosti za partnerstvo sa MMF-om, ocijenio je Đukanović.

Dakle mi smo, i to sam kazao izvršnom direktoru MMF-a, spremni da nastavimo razgovore na tu temu. Oni će biti nastavljeni nakon ovog uvida koji će misija ostvariti.Znamo šta su otprilike očekivanja MMF-a i ona su nesumnjivo u skladu sa našim planovima. Mi smo u stanju da to ispunimo i vjerujemo da bi tokom ove godine, takođe, mogli da se približimo toj odluci u ulasku u novi aranžman sa MMF-om.Da li će do toga zaista konačno doći, treba prepustiti vremenu da vidimo kako se realizuje ekonomska politika Crne Gore u ovoj godini, kako se ostvaruju naše budžetske projekcije i kolike će biti potrebe Crne Gore za tim aranžmanom i za alokacijom dijela sredstava iz tog aranžmana za podršku budžetu Crne Gore u 2010", rekao je Đukanović Glasu Amerike.

Đukanović smatra da je od Vašingtona dobijena politička podrška za pridruživanje Crne Gore evropskim i evroatlantskim integracijama, gotovo najvažnija.

On je podsjetio da posljednjih mjeseci, ne samo u vremenu globalne ekonomske već i institucionalne krize u EU, "čujemo određeno tonove koji su, da ne kažem, dovodili u pitanje samu strategiju proširenja, ali u svakom slučaju dovodili su u pitanje tempo širenja ne samo Evropske unije, već i NATO-a.

Zato nam se čini da je veoma važno da SAD, kao uticajna država u NATO-u i kao uticajan partner EU, zagovaraju politiku daljeg širenja sa uvjerenjem da će tek nakon ujedinjenja Zapadnog Balkana, Evropa biti zaista jedinstvena i da će isto tako biti konkurentna na globalnoj ekonomskoj i političkoj sceni".

Pored toga, veoma važna podrška Crnoj Gori i svim državama u regionu je podrška daljim reformama.

Nedvosmislena poruka koju sam čuo i od potpredsjednika SAD i od državne sekretarke jeste da Crna Gora može računati na partnersku pomoć SAD, ali da naravno, ipak, sve zavisi od nas i od naše spremnosti da dalje realizujemo zahtjevne reforme. To je nešto što mi znamo i na šta smo kao na pravila igre apsolutno spremni, podvukao je crnogorski premijer.

Veoma važnim, nakon razgovora sa visokim zvaničnicima SAD, Đukanović smatra činjenicu da možemo računati na punu podršku nove američke administracije, i finansijsku i ekspertsku i tehničku u daljoj realizaciji reformi ne samo bezbjednosnog sistema, što je veoma važno za NATO integraciju, nego za sveobuhvate reforme od kojih će zavisiti naša brzina napredovanja ka NATO-u i Evropskoj uniji.

Portal Analitika