Poslije 66 godina od početka rada, odnosno pokretanja proizvodnje, “Željezara” je, dodaju, zahvaljujući onima koji su je gradili i u njoj radili opet u državnom vlasništvu sa vizijom onih koji su je preuzeli da, kao takva, bude zamajac novim investicijama, proizvodnji i stvaranju nove vrijednosti.
"Unija slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) očekuje da ovaj proces u najkraćem roku bude zaokružen na način da 229 zaposlenih, onih koji su se izborili za očuvanje fabrike, dobiju ugovore o radu i, nakon višemjesečne agonije, otpočnu sa radom i ostvare pravo na zaradu. Dijelimo očekivanje radnika “Željezare” da će njihov radni angažman podrazumijevati dostojanstven rad i sigurnost, odnosno ugovore o radu na neodređeno vrijeme. Svako drugačije postupanje bilo bi krajnje neprihvatljivo, nepravedno i nedobronamjerno. Za one koji su prethodnih mjeseci izgarali na očuvanju fabrike, svojih radnih mjesta i egzistencije svojih porodica mora da bude mjesta u novoj kompaniji, pa USSCG nema ni udaljenu sumnju da tako neće biti", navode u saopštenju.
Takvo očekivanje, ističu, potvrđuju i izjave i navodi predstavnika Vlade i EPCG iz prethodnog perioda koji su, upravo sa radnicima, proslavili preuzimanje “Željezare” i pobjedu zajedničke vizije da ponovnim pokretanjem proizvodnje, posebno proizvodnje zasnovane na obnovljivim izvorima energije, daju značajan doprinos prijekopotrebnom unapređenju crnogorske privredne aktivnosti i očuvanju radnih mjesta, odnosno zaposlenosti.
"USSCG će zajedno sa radnicima “Željezare” pratiti dalji razvoj situacije i podržavati sve opravdane sindikalne aktivnosti usmjerene na obezbjeđivanje uslova za ostvarivanje prava zaposlenih na dostojanstven rad", zaključuju u saopštenju.