U žalbi je istakao da sudovi produžavajući pritvor pozivaju se na iste činjenice u svakom rješenju navodeći da odluku donose jer postoji osnovana sumnja da je počinio djela za koja se tereti i zbog težine djela koja mu se stavljaju na teret. Sudovi, kako je navedeno, čak nijesu uzeli u obzir ni činjenicu da pritvor Jovaniću traje već 13 mjeseci.
Jovaniću je pritvor određen i produživan zbog sumnje da je izvršio kriivčno djelo stvaranje kriminalne organizacije, sedam kriivčnih djela zloupotreba službenog položaja u saizvršilaštvu i jedno u produženom trahanju. U odluci Ustavnog suda navedeno je da je obaveza suda da donoseći odluku o pritvoru svaki put iznova obrazloži da li i dalje postoji opasnost od bjekstva.
"Posebno je važan zahtjev prema kojem razlozi koji bi eventualno mogli opravdati odluku o daljem postojanju opasnosti od bjekstva moraju biti relevantni, ali sada, procjenjujući ih u svjetlu proteka vremena više nijesu dovoljni", piše u odluci Ustavnog suda.
Napomenuli su i da težina krivičnog djela, sama po sebi, na šta se pozivaju niži sudovi, ne može biti dovoljan osnov za produženje pritvora. Sudije su ukazale i da moraju postojati posebne, specifične činjenice, koje upućuju da javni interes za pritvorom prerasta zahtjev za zaštitu prava na ličnu slobodu.
Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv bivšeg predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića, stečajnih upravnika Saše Zejaka, Snežane Jović, Sanje Lješković, Ranka Radinovića, Sretena Mrvaljevića, Pavića Globarevića, Stane Čelebić, Darka Perovića, Omera Markišića, Dejana Golubovića, Danijele i Dušana Lakovića i preduzeća "Titan security" Podgorica, "Securitas Montenegro" Podgorica, "Top force system" Nikšić i "Ogimar MNE" Podgorica, zbog postojanja osnovane sumnje da su učinili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i više krivičnih djela zloupotreba službenog položaja.