Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Usvojen Predlog Zakona o igrama na sreću, MF tvrdi da će nakon 20 godina ova oblast biti uređena na održiv i sistemski način

Usvojen Predlog Zakona o igrama na sreću, MF tvrdi da će nakon 20 godina ova oblast biti uređena na održiv i sistemski način

Novi zakon, kako kažu, zasnivaće se na sljedećih pet stubova: društveno odgovorno priređivanje igara na sreću, prevencija/zaštita igrača i maloljetnika, povećanje budžetskih prihoda, sprečavanje pranja novca i jačanje kontrolnih mehanizama.

Usvojen Predlog Zakona o igrama na sreću, MF tvrdi da će nakon 20 godina ova oblast biti uređena na održiv i sistemski način Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Nakon objektivnih manjkavosti postojećeg zakona i dvodecenijskih neuspjelih pokušaja kreiranja zakonskog rješenja u ovoj oblasti, Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Predlog Zakona o igrama na sreću. 

Kako je navedeno iz Ministarstva finansija, cilj ovog zakonskog rješenja je da se ova oblast od javnog interesa uredi efikasno i dugoročno. 

Novi zakon, kako kažu, zasnivaće se na sljedećih pet stubova: društveno odgovorno priređivanje igara na sreću, prevencija/zaštita igrača i maloljetnika, povećanje budžetskih prihoda, sprječavanje pranja novca i jačanje kontrolnih mehanizama. 

Iz ovog resora podsjećaju da su od 1. januara tekuće godine na snazi izmjene i dopune postojećeg Zakona u ovoj oblasti, koje su, kažu, već rezultirale značajnim uvećanjem prihoda, kao i boljim regulisanjem oblasti sprječavanja pranja novca. 

„Međutim, novim Predlogom zakona namjera nam je da dodatno uredimo ovu oblast, između ostalog, stvarajući osnov za dalje jačanje mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma (AML/CFT) u crnogorskom sektoru igara na sreću i obezbijedimo kvaltetniju kontrolu rukovodećih lica kod priređivača, kao i efikasnije praćenje tokova novca i navika klijenata priređivača / igrača“, navode iz MF.

Novo zakonsko rješenje kreirali su, kako dodaju, uz visoku svijest o tome da je ovo specifična oblast koja pored ekonomske nosi i socijalnu i zdravstvenu dimenziju. 

„Stoga smo regulisanju propisa u ovoj oblasti, pristupili odgovorno, uz obavezu države da utiče na otklanjanje ili ublažavenje negativnih dejstava koje mogu imati igre na sreću i to kroz društveno odgovorno priređivanje usmjereno na maloljetnike, prevenciju bolesti zavisnosti, ograničavanje reklamiranja i dostupnosti informacija u sredstvima javnog informisanja“, ističu iz MF.

Odredbama novog propisa takođe će, kako najavljuju, unaprijediti sektor inspekcijskog nadzora, koji će uključivati jasne nadležnosti u dijelu stručnog nadzora/posredne kontrole, kao i rada inspektora na terenu.

„Specifičnost oblasti igara na sreću je i u tome što ne postoje obavezujući primarni i sekundarni izvori prava Evropske Unije sa kojima bi trebalo uskladiti regulativu, već je ostavljeno nacionalnim zakonodavstvima da ovu oblast urede po principu najboljih praksi i svojih potreba. Stoga smo kreirali rješenje koje je u potpunosti prilagođeno specifičnostima domaćeg sistema ali koje se takođe oslanja i na slične prakse u drugim evropskim državama“, kažu iz MF.

Kreiranju novog zakonskog rješenja prethodio je, kako navode, otvoreni i široki dijalog sa zainteresovanim stranama, koji su imali brojne komentare i sugestije, koje su od strane stručnog tima MF-a, uvažene u mjeri iznalaženja najoptimalnijeg rješenja. 

„Dakle, nakon dvije decenije primjene neadekvatnog zakonskog rješenja i brojnih pokušaja kreiranja novog, kao i nezavršenih procesa, Ministarstvo finansija kreiralo je novi Zakon o igrama na sreću, kojim će se, na održiv i sistemski način, u potpunosti urediti ova oblast“, zaključuju iz MF. 

Portal Analitika