Abiznis

REGAGEN počeo kontrolu poslovanja državne energetske kompanije

Utvrđuju stvarne troškove i prihode CEDIS-a

Kako finansijski iskaz CEDIS-a za prošlu godinu nije javno dostupan, uspostavili smo direktan kontak sa kompanijom i očekujemo dostavljanje neophodnih podataka, kažu iz agencije

Utvrđuju stvarne troškove i prihode CEDIS-a Foto: cedis
PobjedaIzvor

Regulatorna agencija za energetiku počela je sprovođenje nadzora nad Crnogorskim elektrodistributivnim sistemom kojim će se utvrditi stvarni troškovi i prihodi te državne kompanije u prošloj godini, saopšteno je Pobjedi iz RAE.

Reakcija REGAGEN-a uslijedila je nakon što je objavljeno da će EPCG pokriti 10,9 miliona eura gubitka CEDIS-a iz prošle godine.

"Nadzor prije svega podrazumijeva utvrđivanje činjenica kako bi se uopšte mogla sprovesti analiza poslovanja CEDIS-a u 2021. godini, i to u odnosu na njegove stvarne troškove i prihode. Kako finansijski iskaz CEDIS-a za prošlu godinu nije javno dostupan, uspostavili smo direktan kontak sa kompanijom i očekujemo dostavljanje neophodnih podataka", kazali su iz agencije, ne precizirajući šta pokazuju njihove trenutne projekcije.

Sporna odluka

Odluku da se iz dobiti EPCG pokrije gubitak njene ćerke firme donijela je Vlada na elektronskoj sjednici prošlog petka. Tome se protivilo Ministarstvo kapitalnih investicija u kojem smatraju da se time šteti državnom budžetu jer se gube poreski i prihodi od dividende. Odluka je na štetu i manjinskih akcionara EPCG kojima se smanjuje dividenda. EPCG je u prošloj godini imala 45 miliona eura dobiti.

Iz CEDIS-a su nakon toga saopštili da je uzrok njihovog lošeg poslovanja drastično povećanje cijena električne energije u prošloj godini koje je dovelo do većih troškova. Oni kupuju struju kojom pokrivaju komercijalne gubitke.

Sa druge strane, iz opozicije tvrde da je CEDIS, koji je monopolista na tržištu, u minusu zbog partijskog zapošljavanja i nestručnosti rukovodstva koje je propustilo da prošle godine kupuje struju u periodu kada je cijena bila povoljnija. Opozicija traži i da SDT ispita odluku da EPCG pokrije gubitak CEDIS-a.

Na pitanje zbog čega je CEDIS u prošloj godini kupovao struju na dnevnom nivou kada su potrebe države bile poznate mnogo ranije, iz REGAGEN-a su Pobjedi kazali da je kompanija obavezna da struju nabavlja na način propisan zakonom, u transparentnom postupku.

"Kako REGAGEN utvrđuje između ostalog i okvir za ekonomsku regulaciju CEDIS-a, aktima ove agencije je u cilju zaštite kupaca elektične energije od eventualne neefikasnosti operatora ili zloupotreba u ovom postupku, uspostavljen regulatorni okvir kojim je CEDIS stimulisan da nabavke ove vrste električne energije realizuje po što povoljnijim uslovima. Ovim je obezbijeđeno da se teret eventualne neefikasnosti regulisane kompanije ne prenosi na kupce", pojasnili su iz REGAGEN-a.

Saslušanje

Očekuje se da rukovodstvo CEDIS-a, koje posljednjih dana zatrpava javnost saopštenjima u kojima pravda loše rezultate poslovanja, narednih dana bude saslušano pred skupštinskim Odborom za ekonomiju, finansije i budžet. Inicijativu za kontrolno saslušanje pokrenuo je SDP koji traži da Odbor ispita izvršne direktore CEDIS-a i EPCG Vladimira Čađenovića i Nikolu Rovčanina, kao i ministra kapitalnih investicija Mladena Bojanića. Čađenović je na inicijativu SDP-a odgovorio saopštenjem u kojem zahvaljuje na prilici da u najvećem zakonodavnom domu ,,manipulatorima prezentuje rezultate rada CEDIS-a za 2021. godinu“.

Vlada još nije objavila materijale sa sjednice na kojoj je donijela odluku o pokrivanju gubitka CEDIS-a.

Portal Analitika