Poslanik Predrag Sekulić pitao je poslanika Vladimira Jokovića šta Vlada planira da uradi povodom teške ekonomske situacije koja je pred nama.
''Očekuje nas teška jesen što najavljuje i većina lidera Evropske unije a takve ocjene mogli smo čuti i od lidera Vlade Crne Gore. Građane interesuje ekonomska politika Vlade i ono što ona čini. Troškovi rastu, od spremanja za školu do ogrijeva za zimu. Pitanje rasta cijena energenata kod nas se preliva na najsiromašnije slojeve, a cijena peleta, drva za ogrijev i uglja je mnogo viša nego prethodnih mjeseci'', kazao je Sekulić.
Joković je odgovarajući na pitanja kazao da Crna Gora nema emisionu banku i na globalne promjene i povećanu inflaciju ne može previše da utiče.
''Inflacija u ovom trenutku je 13,5 odsto što nije previše u odnosu na one zemlje koje posluju u eurozoni'', kazao je Joković.
Joković se osvrnuo na činjenicu da nismo imali izvoz aluminijuma.
''Nismo imali izvoz jer je postojao ugovor da se struja kombinatu naplaćuje 43 eura po mjesecu a dostizala je i preko 300 eura. Da je elektroprivreda dostavljala struju onda bi građani imali manjak struje. Nismo imali izvoz aluminijuma ali smo zato imali izvoz struje'', kazao je Joković.
On ističe da neće biti velikih problema kada je u pitanju grijanje.
''Uprava za šume nije podizala cijene drva za ogrijev za privatna stanovništva. 122.000 stanovnika se grije na drvo i u ovom trenutku kubik je devet eura. Metar drva da se posiječe bi koštao sedam i po eura. Što se tiče peleta mi smo razgovarali i pelet će biti najjeftiniji u odnosu na okruženje'', kazao je Joković.
On je dodao da Crna Gora ima namjanju cijenu nafte u poređenju sa zemljama regiona. Joković je dodao da je postignut dogovor o izvozu žita iz Ukrajine.
''Oko 20 miliona tona žita će izaći na tržište i onda će mnoge cijene pasti. Nisam toliki pesimista da će u Crnoj Gori biti velika ekonomska kriza'', kazao je Joković.
Sekulić je kazao da ne može da dijeli optimizam.
''Tih 13,5 odsto inflacije je osiromašenja građana Crne Gore. Ako mislite da su građani stoje toliko dobro da ne osjete tih 13,5 odsto, onda gubimo svi zajedno dodir sa realnošću. Tačno je da će Vlada pokušati da pomogne ali plašim se da sve što je do sada urađeno je pojela inflacija'', kazao je on.
On je dodao da je populističkim mjerama danas stvorena veća platežna razlika među građanima. Sekulić smatra i da je zbog lošije turističke sezone zaslužno i gašenje nacionalne avio kompanije.
Joković je dodao da kada je sezona u pitanju, granični prelazi su veći nego prethodne godine.
''Naplata PDV-a je značajno veća nego 2021. Da li će ostati do kraja to je pitanje. Hoteli su popunjeni možda bolje nego i jedne godine. Problem su privatni smještaji. Oko 20 odsto tržišta turizma je bilo između Ukrajine i Rusije. Učinili smo to što se moglo učiniti, otvorili nove avio linije i ka nekim destinacijama omogućili bezvizne dolaske'', kazao je on.
Joković je kazao da socijalne razlike jesu značajno veće ali da su bile uvijek velike.
Sekulić je kazao da je Joković preveliki optimista te da to što govori ''nije realno''.
''Problemi ekonomije su mnogo veći nego na način kako ih saopštavate. Dozvolićete da imate drugačije mišljenje od kolega iz Vlade. Predsjednik Vlade i ministar turizma su govorili o lošoj sezoni. Mi ćemo imati finansijske pokazatelje koji su bolji. Ali ako uporedite broj noćenja onda ćete vidjeti da imamo problem'', kazao je on.
Đurović: Optimizam Jokovića nema utemeljenja
Poslanik Dejan Đurović, pitao je ministra Jokovića, koje konkretne mjere Vlada priprema kako bi se ublažile posljedice nadolazeće velike krize.
''Optimizam kada je u pitanju jesen ne da ne stoji, nego nema utemeljenja. I premijer je prije neki dan rekao da nas očekuje teška jesen i da će Vlada uraditi sve da ublaži posljedice velike krize'', kazao je on.
Kako dodaje Đurović, inflacija je na svom maksimumu, banke dižu kamate, robe na berzama su doživjele pad.
''Energenti stoje na rekordnim kotama. Velike kompanije iz EU i SAD oštro sjeku broj zapsolenih pripremajući se za krizu koja dolazi. Banke uveliko najavljuju recesiju. Jedan veliki privredni gigant, kao što je Njemačka, se boji da će doživjeti ekonomski kolaps zbog rata u Ukrajini'', kazao je on.
On je pitao Jokovića da li smo napravili zalihe energenata i hrane ili da li smo napravili aranžmane sa okolnim zemljama, pozivajući se na Srbiju, koja po njegovim tvrdnjama ima jedina višak hrane.
''Sve su to pitanja sa negativnim odgovorom i to je problem. Mudre Vlade širom svijeta preuzimaju odgovornost na svoja pleća i pokušavaju da zaštite građane na sve načine'', kazao je Đurović.
Joković je odgovarajući na pitanja on je kazao da je njegov optimizam prioda, te da Crna Gora za razliku od njemačke nije zavisna od gasa.
''Ono što mi daje najveći optimizam je što Crna Gora nije zavisna od gasa. Gotovo sve fabrike u Njemačkoj rade na gasu a najveći dio gasa uvoze iz Rusije i oni tu očekuju velike probleme za zimu'', kazao je Joković.
Kako je dodao, Crna Gora može da kontroliše i prati određene zalihe. ''Nisu veliki kapaciteti skladišta nafte i naftnih derivata'', dodao je on. Joković dodaje da je dogovoreno da će Crna Gora imati prioritet u nabavci osnovnih životnih namirnica. ''Data je garancija da Crna Gora, ako se odluči, da za tri do četiri mjeseca može popuniti skladišta osnovnih životnih namirnica. Srbija je garantovala i snabdjevenost koncentrovane stočne hrane'', dodao je on.
Đurović je dodao da je obaveza Crne Gore, kao kandidata za EU, da obezbijedi naftne rezerve za 90 dana. ''Mi toga nemamo, ja nisam tražio odgovor da li mi imamo rezervoare. Ja ne ulazim u problematiku Vlade. Ona je obavezna kao potpisnik da ima te rezerve'', kazao je Đurović.
Kako je dodao, robne rezerve ne mogu biti smještene u rezervama trgovačkih lanaca. ''To su posebni privredni subjekti. Mi smo prodali sve lokalitete nekadašnjih agencija za robne rezerve baš tim trgovačkim lancima. I oni danas diktiraju ali na štetu građana. Mi suprotno interesima naših građana uvodimo šesti paket mjera protiv Rusije. Morate sklopiti aranžman sa Srbijom što će omogućiti stabilnu cijenu hrane. To je jedini izlaz.'', kazao je Đurović.
Joković je odgovorio da se u velikoj mjeri slaže. ''Ali mi smo došli prije dva mjeseca i nemamo štapić da promijenimo sve što je u prethodnoj mjeri propušteno. Trebaće vremena'', poručio je Joković.
Predsjendik kluba poslanika SNP-a, Dragan Ivanović pitao je Jokovića da li je Crna Gora trenutno spremna, i ako nije, šta će Vlada uraditi da sredstva iz IPARD 3 programa da onima koja su namijenjena.
''Ako bi se posvetili onako kako ste vi zamislili, Crna Gora bi brzo mogla od poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva imati koristi koliko ima i od turizma'', kazao je on.
Lokalne samouprave će za sljedeću godinu imati mogućnost da apliciraju.
''Vjerujem da ćemo institucionalno ojačati da se sva ta sredstva povuku. Ono što može da uradi ministarstvo mi ćemo uraditi'', kazao je Joković.
Joković: Nisam ekonomista da raspravljam o ekonomskim teorijama
Poslanica Zdenka Popović pitala je ministra Jokovića šta će kao potpredsjednik Vlade za ekonomski sistem preduzeti kako bi se finansijski zaštitio najranjiviji sloj stanovništva i kako kriza ne bi pala na teret građana.
''Da li ste pripremili neku strategiju koja bi uticala na ekonomsku politiku kroz reakiviranje tražnje kako bi se postakla potrošnja i da li vam je poznat neki ekonomski model koji bi kratkoročno pomogao državi da bi se izvukla iz očekivane krize. Da li ste razmatrali mogućnost primjene kenzijanskog modela izlaska iz ekonomske krize ili su vam bliži modeli ekonomskog liberalizma i nove klasične ekonomije čiji je autor nobelovac Robert Lukas'', kazala je Popović.
Joković je odgovor preusmjerio na prehtodnu Vladu.
''Joković je kazao da nije ekonomista da raspravlja o ekonomskim teorijama. Ovo pitanje ste trebali postaviti prethodnoj Vladi koju ste branili. Tada je trebalo odmah intervenisati'', kazao je on.
Joković je dodao da Vlada radi što je moguće kako bi se smanjila nadolazeća kriza.
Popović je poručila Jokoviću da onog momenta kada je prihvatio da bude potpredsjednik Vlade za ekonomski sistem i na čelu komisije za ekonomska pitanja, morao je da zna da mora biti upoznat sa ekonomskim strategijama za izlazak iz krize u slučaju da se to desi.
''Mi smo u toku 2020. godine imali žestoku ekonomsku krizu i izašli smo iz nje. 2021. godine smo umjesto pada imali rast od preko 30%. Vi kao potpredsjednik za ekonomski sistem ne znate šta je kenzijanska strategija i ne znate ko je Robert Lukas. Kejns je najveći svjetski ekonomski um. Čovjek je bio naučnik, teoretičar, praktičar. Doprinos gospodina Kejnsa je što je propagirao državni intervencionizam i izumio modernu makro ekonomiju. Vi ste dužni da znate to'', kazala je Popović.
Joković je odgovorio da neće niti učiti niti izučavati ekonomske teorije. ''Odmah da vam kažem i budite relaksirani. Oni koji su je izučavali pokazali su kakva je ekonomija Crne Gore i to je dovoljno'', kazao je Joković.
Popović je poručila Jokoviću da podnese ostavku ako ne želi da se bavi ili nije sposoban da se bavi ekonomskom teorijom i praksom ili strategijama za prevazilaženje ekonomske krize.
''Imate u stranci ljude koji znaju ekonomiju. Vi ne znate. Nemojte da sjedite tu jer pravite štetu građanima'', kazala je ona.
Ona je poručila da mu ne vjeruje zbog neistina koje izriče.
''Vi ste danas Srbin, a 1997. godine, po dokumentu bili ste Crnogorac. Na prošloj sjednici ste rekli da nikada niste bili član DPS-a. Evo dokument sa trećeg kongresa Demokratske partije socijalista, vi ste bili član Glavnog odbora i nacionalono ste se izjašnjavali kao Crnogorac. Rekli ste da imate srednju školsku spremu. Evo dokument sve sa vašom slikom gdje piše da imate višu stručnu spremu. Da li ste tada prevarili građane ili danas'', kazala je ona.
Joković je odgovorio da je su navodi poptuna neistina.
''Prošli put su iz vašeg kluba rekli da sam ja kazao da crnogorska nacija ne postoji. Potpuna neistina je i da sam uzeo kredit na 150 godina, razmisliću da li ćete to dokazati na sudu. Ja nisam bio na listi DPS-a. Ja sam otišao na kongres Demokratske partije socijalista, krilo Momira Bulatovića, inicijalno jezgro za formiranje SNP-a u Kolašinu. Laž je da sam ikada bio član DPS-a'', kazao je Joković.
On je kazao da je taj dokument zapravo prva poslanička lista SNP-a i da nikada posle toga nije bio na listi dok nije postao predsjendik te partije.
Neistina je kako dodaje da ima višu stručnu spremu.
''Ja imam diplomu koja se smatra u rangu više škole za profesionalnog trenera da mogu da vodim karate reprezentaciju Jugoslavije. Položio sam to regularno još za vrijeme kada se nisu kupovale diplome za razliku od nekih koji su kupovali i prepisivali'', kazao je on.
Joković se osvrnuo i na optužbe da mora da zna ekonomsku teoriju.
''Pa kako sam ja onda postao uspješni biznismen stvorio i firme i zaradio imovinu'', kazao je on.
Joković je odgovorio i na pitanje kako se izjašnjavao.
''Sjećam se kada sam prvi put vadio izvod iz matične knjige rođenih u Plužinama i pitali su me šta si po nacionalnosti. Oni su rekli da je to isto i upisali kao Crnogorac. Bio sam maloljetan tada'', kazao je Joković.
Popović je odgovorila da na partijskim dokumentima, kada je bio punoljetan, stoji da je Crnogorac.
Poslanica Božena Jelušić pitala je ministra Jokovića da li Vlada ima multidisciplinarnu promišljenu strategiju dugoročnog odgovora na krize, razvojni plan i prostorni plan, uz plan očuvanja životne sredine. Globalne prilike nameću urgentnu potrebu očuvanja voda.
''Djelatnosti iz vašeg resora mogu biti razvojna šansa Crne Gore, pa i ublažiti posljedice globalne krize koja može zbrisati malu ekonomiju poput naše. Sada vidimo koliko je krhka ekonomija oslonjena na turizam i zavisna u potpunosti od uvoza'', kazala je ona.
Joković je kazao da u Vladi imaju izvanrednu saradnju sa svima koji žele i trude se za očuvanje životne sredine.
''Po tom pitanju itekako sarađujemo. Mnogi projekti koji se najavljuju ako nisu u skladu sa zelenom strategijom, sa očuvanjem životne sredine nikako neće niti mogu dobiti potrebne dozvole. Kapitalizam samo gleda interes a oni koji žele da eksploatišu društvena dobra rade to do maksimuma. Ova Vlada je posvećena tome da ostavi bar malo uređeniju životnu sredinu i dio obnovljivih resursa za pokoljenja koja će dolaziti'', kazao je Joković.
Popović: Vlada sprovodi politiku nekog izvan Crne Gore
Poslanik Andrija Popović pitao je ministra Jokovića da li Vlada Crne Gore ima strategiju i ako ima, kakva je, za prevazilaženje dugoročne ekonomske, socijalne, finansijske i ukupne krize koja se sve više usložnjava usljed nestabilne globalne situacije.
''Ovdje mislim na strateška rješenja za prevazilaženje i saniranje posljedica evidentne krize u oblasti turizma koji je ključna privredna grana države, zatim energetike i poljoprivrede. Iako smo mnogo očekivali od 43. Vlade, nakon obaranja, mislili smo, najgore u istoriji, nažalost čini se da ni ova Vlada nije uspjela da iskorači iz tog začaranog kruga. U mjesecima za nama možemo da konstatujemo da je ova Vlada kao prioritet opet imala nametnuta i marginalna pitanja kao što su ugovor sa SPC ili Otvoreni Balkan koja donose samo nove glavobolje i tenzije i skreću pažnju sa novih tema a ne nude nikakvo konekretno rješenje za Crnu Goru. Agresivno insistiranje na takvim temama bez ikakvog obaziranja na kritike i sugestije tjera nas na pomisao da takvu agendu ova Vlada sporvodi po diktatu nekog izvan Crne Gore'', kazao je Popović.
Joković je odgovarajući kazao da svi trebaju da pročitaju odluke Otvorenog Balkana i da se vidi šta tu ima loše za Crnu Goru.
''Da li šteti Crnoj Gori što je Svjetska banka izračunala da 30 miliona sati kamioni čekaju na granicama zemalja Zapadnog Balkana i da je to gubitak 3,2 milijarde dolara. Borelj, Varhelji i oni su rekli da se time regulišu odnosi, dopunjava Berlinski proces i ubrzava ulazak u EU. Kada bih znao da će šteti ekonomiji, poslovnim i radnim ljudima ja bih bio protiv potpisivanja. Ali znajući šta on sadrži i da nema nikakvih političkih konotacija ne vidim zašto Zapadni Balkan time ne bi otvorio nova vrata pomirenja'', kazao je Joković.
Kako je kazao čast mu je i zadovoljstvo što je izglasan Temeljni ugovor.
''Ova vlada je pokazala karakter SNP je dao svoj doprinos i ništa više SNP da ne uradi ja ću biti prezadovoljan. Napravili smo nešto što neki govore da je okupacija, nametanje volje, strana crkva. Potpisati ugovor sa dvije velike vjerske zajednice a ne potpisati ga sa najvećom vjerskom zajednicom je bila nepravda. Mi smo ispravili tu nepravdu'', kazao je Joković.
Popović je kazao da ako želimo pomirenje, da se mora potpisati ugovor i sa Crnogorskom pravoslavnom crkvom
''Ne mogu Crnogorci i Crnogorke da budu građani i građanke drugog reda u svojoj državi'', kazao je Popović.
Današnju sjednicu Skupštine možete pratiti uživo na našem portalu: