Politika

''Vaninstitucionalno djelovanje ne pomaže evropskom putu Crne Gore''

Knežević: Ako Đukanović da mandat Lekiću zaustavićemo izglasavanje Zakona o predsjedniku

Poslanici Ustavnog odbora su na današnjoj sjednici usvojili Prijedlog za pokretanje postupka za utvrđivanje da li je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović povrijedio Ustav

Knežević: Ako Đukanović da mandat Lekiću zaustavićemo izglasavanje Zakona o predsjedniku Foto: screenshot
L. Đ.
L. Đ.Autor
Portal AnalitikaIzvor
Usvojena inicijativa

Odbornici Ustavnog odbora su sa sedam glasova usvojili Inicijativu za pokretanje postupka za utvrđivanje da li je predsjenik povrijedio Ustav

Ivanović: Predsjednik pokazao pravo lice

Poslanik Dragan Ivanović je kazao da se SNP slaže sa inicijativom.

''Predsjednik Demokratske partije socijalista je pokazao pravo lice. Ovaj zadnji slučaj je potpuno jasan, on na sve načine pokušava da dokaže da je u pravu a mišljenje komisije mu neće pomoći. Na nama je da ovo dovršimo na plenumu, da pokažemo da je povrijedio Ustav i da njemu i ostalima pokažemo da ne mogu osporiti Ustav i Zakone. Evo i današnja sjednica pokazuje to, nema predstavnika Demokratske partije socijalista, zašto ne dođu i ne dokažu da nismo u pravu? Đukanović tjera inat i zapravo ne želi da se formira 44. Vlada'', kazao je Ivanović.

Bojović: Đukanović se ne ponaša kao predsjednik svih građana

Poslanik Dragan Bojović kazao je da je inicijativa pokrenuta jer se Đukanović nikada nije ponašao kao predsjendik svih građana Crne Gore.

''On se uvijek ponašao kao predsjednik DPS-a i samo ga je to mišljenje interesovalo. Predsjednik države ne smije da zapadne u sveru u koju je doveo kompletnu zajednicu direktnim kršenjem Ustava.

''I mi da pošaljemo zahtjev Venecijanskoj komisiji''

Knežević je kazao da bi institucionalno bilo dobro da i parlamentarna većina napravi rekapitulaciju i podnese je Venecijanskoj komisiji.

''Nemam nikakva očekivanja ali je važno da ostane kao fakat i da pitamo komisiju da li je 41 veće od 40? Treba da pitamo i šta se dešava ako predsjednik države ne želi da da mandat onome ko je osvojio najveći broj glasova. Šta bi se desilo u Bugarskoj, Norveškoj, Švedskoj. Pitao bih Bilčika može li se desiti da u Slovačkoj da predsjendik države ne da mandat? Naravno da ne, ali očigledno da može samo u Crnoj Gori. Ovaj poziv na parlamentarni dijalog je jedna tradicionalna poruka Mila Đukanovića da je spreman na dogovor ali da bude sve kako on hoće. Traži povlačenje Zakona o predsjedniku, vraćanje postupka za izbor postupka Ustavnog suda, raspisivanje prijevremenih izbora i još samo nije tražio da mu operemo majbaha'', kazao je Knežević.

On je kazao da su spremni da razgovaraju o zakonu o predsjendiku ali ako Đukanović prije toga da mandat Lekiću.

''Ako on nema podršku 41. poslanika mi znamo šta nam je činiti. Skraćuje se mandat Skupštini i ide se na prijevremene parlamentarne izbore. Ali je neophodno da prije toga to provjerimo, neka daju mandat Lekiću i mi smo spremni da razgovaramo da zaustavimo izglasavanje Zakona o predsjedniku države. Tražimo od DPS-a da povuku ustavne žalbe i Podgorici i ostalim gradovima gdje blokiraju transfer vlasti i neka glasaju makar jednog sudiju Ustavnog suda. Neka pokažu spremnost za dogovor i dijalog'', kazao je Knežević.

Knežević: Vaninstitucionalno djelovanje ne pomaže Crnoj Gori

Poslanik Milan Knežević je kazao da mu je žao što kolege iz Demokratske partije socijalista ne prisustvuju sjednici.

''Umjesto toga odredili su se za vaninstitucionalno djelovanje kroz proteste koje ne organizuju oni nego nevladine organizacije a finansira ih Bemax koalicija'', kazao je on.

Knežević je pozvao poslanike DPS-a da se vrate u institucije sistema.

''Ovaj svojevrsni politički autizam nije dobar za Crnu Goru i njihovo radikalno djelovanje nas udaljava od našeg puta ka Evropskoj uniji. Nije dobro da 31. ili 1. odmah potrče na blagajnu i prime platu a ne rade ništa u Skupštini jer su ih građani birali da štite interese a ne da djeluju kroz neke forme hamas bitisanja u Crnoj Gori'', kazao je on.

Knežević je kazao da su bili primorani da donesu Zakon o predsjedniku, ne da bi strijeljali i otimali Đukanovića, već da bi ''ga jasno stavili u ustavne regule da mora poštovati većinu''.

''A većina traži i očekuje da mandat dobije Miodrag Lekić. To je osnovna stavka. Kada je Đukanović vidio da mi ne želimo da učestvujemo u ping-pong ustavnom nasilju odlučio je nakon izglasavanja zakona o predsjendiku da se obrati Venecijanskoj komisiji. Nikada se nije desilo u Crnoj Gori da bilo koji organ traži mišljenje venecijanske komisije nakon što je prošao Zakon na plenumu. Ali on je odlučio da to uradi i ponovo prekrši sva pravila. I to iste one komisije čiji su članovi Pažin i Darmanović. Iste komisije koja je podržala mišljenje Pažina da nužda mijenja Zakon i da neograničeno treba produžavati mandat članovima sudskog savjeta dok se ne izaberu u Skupštini ili ne umru'', kazao je Knežević.

Bajčetić: Đukanović mora da snosi pravne posljedice

Poslanik Nikola Bajčetić je kazao da od 30. avgusta Đukanović u kontinuitetu odbija saradnju sa Skupštinom.

''Bilo je i za očekivati da i ovog puta nakon svih izbornih poraza svjesno uđe u kršenje Ustava i blokira političke prilike. Činjenica je da u posljednjem periodu Đukanović i njegov DPS zapadni partneri doživljavaju kao političku nestabilnost. Sigurno da je DPS u prethodnom periodu koristio institucije sistema kao svoj mehanizam za obračun sa političkim oponentima. Mi se danas trudimo da izgradimo institucije sistema koje će biti sposobne da odgovore zahtjevima građana'', kazao je on.

On smatra da Đukanović mora da snosi određene pravne posljedice.

Martinović: Đukanović želi da kriza što duže traje

Poslanik Vladimir Martinović je kazao da je jasno i nedvosmisleno da je Đukanović prekršio Ustav.

''Nije ovo prvi put da Đukanović kao neko ko treba da štiti Ustav, ga baca pod noge. On je bio dužan da poštuje nadležnosti iz Ustava a on je uradio suprotno od toga. On je pokazao da želi da blokira Skupštinu da izabere Vladu. Kada sve ovo saberemo dolazimo do zaključka da je Đukanović neko ko želi da dalje produkuje krizu u Crnoj Gori. On je jedan od onih koji se bori da kriza traje što duže što mu savršeno odgovara. Pokazao je to i prilikom glasanja za sudije Ustavnog suda'', kazao je Martinović.

On je poručio da će poslanici Demokratske crne gore podržati inicijativu.

Kordić: Đukanović je morao da predloži mandatara

Presjedavajuća Simonida Kordić kazala je da je sastavni dio neustavnog postupanja činjenica da se predjsednik pozvao na potrebu da poslanici podnesu 41 potpis, a Ustav Crne Gore, kako kaže, ne poznaje takvu kategoriju.

"Tako je nemoguće prihvatiti takav argument predjsednika. Prilikom davanja mandata Abazoviću, Abazović nije imao podršku 41 poslanika. Upravo za to i služi rok od 90 dana u kojem se obezbjedjuje većinska podrška. Predsjednik je po Ustavu obavezan da predloži mandatara. Nepredlaganje mandatara je neustavno i time je Đukanović povrijedio Ustav", kazala je Kordić.

Poslanici parlamentarne većine od 30. avgusta 2020. godine podnijeli su parlamentu taj Prijedlog u kome se navodi da nakon izglasavanja nepovjerenja 43. Vladi, Đukanović nije predložio Skupštini mandatara za sastav nove vlade.

“Predsjednik Crne Gore je obavezan da po Ustavu predloži mandatara, a naročito je važno da konkretnoj osobi povjeri mandat kada postoji podrška kandidatu za mandatara, što on nije učinio, već neustavno odbio da ga predloži”, ističe se u Prijedlogu.

Sjednicu možete pratiti uživo na našem portalu:

Portal Analitika