Društvo

Nove mjere

Slobodno kretanje do 22 sata, otvaraju se bašte lokala u više opština

Na konferenciji za medije povodom predstavljanja novih epidemioloških mjera govorili su dr Jelena Borovinić Bojović, ministarka zdravlja, dr Ljiljana Radulović, direktorica Kliničkog centra Crne Gore, dr Marija Božović epidemiološkinja u Institutu za javno zdravlje i Martin Ćalasan državni sekretar u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta.

Portal AnalitikaIzvor

„Od četvrtka, 01. aprila, do 09. aprila produžava se vrijeme slobodnog kretanja. Svi građani, umjesto do 21 čas, slobodno mogu da se kreću do 22 časa. Zabrana je na snazi, kao i do sad, do 5 ujutru“, kazala je ministraka zdravlja Jelena Borovinić Bojović

Kako je kazala, produžava se i radno vrijeme maloj privredi (prodavnicama, salonima, buticima, fizerskim i kozmetičkim salonima, zanatlijama...). Umjesto do 20 časova, radiće do 21 čas.

„Otvaraju se i bašte ugostiteljskih objekata i to u Podgorici, Baru, Kolašinu, Mojkovcu, Bijelom Polju, Andrijevici, Pljevljima, Beranama, u Ulcinju i na Cetinju. Ugostiteljski objekti radiće do 21 čas. Za jednim stolom mogu da sjede dva gosta, a razmak između stolova mora da bude metar i po. Muzika, u baštama lokala nije dozvoljena. Naglašavamo da se dozvola rada ne odnosi na bašte koje su zastakljene“, istakla je ministarka. 

U isto vrijeme, dodaje ona, od sjutra se dozvoljava, u cjelosti, regularan rad ugostiteljskim objektima u Budvi i Tivtu. 

„Radno vrijeme i njima je do 21 čas. Muzika, kao što inače nije dozvoljena na teritoriji cijele države, nije ni u ugostiteljskim objektima u Budvi i Tivtu. Tržni centri se neće otvarati ove nedjelje“, podvukla je Borovinić Bojović.

Takođe, navodi ministarka, zabrane međugradskog saobraćaja ostaju na snazi.

„Nikšić i Šavnik ostaju zaključani jer oni i dalje imaju preko dvije hiljade zaraženih na 100 hiljada stanovnika. I što se tiče mjera u ostalim opštinama, i one ostaju nepromijenjene. Uslovi za ulazak u Crnu Goru ostaju isti“, kazala je Borovinić Bojović.

Ministraka je apelovala na sve građane da se prijave za vakcinaciju i da budu apsolutno sigurni da je svaka vakcina u Crnoj Gori efikasna, sigurna i bezbjedna.

Radulović: Crna Gora bilježi značajan pad stope smrtnosti od koronavirusa

Direktorica Kliničkog centra Ljiljana Radulović rekla je da Crna Gora bilježi značajan pad stope smrtnosti od koronavirusa.

Ona je objasnila da letalitet predstavlja odnos između broja smrtnih ishoda i potvrđenih slučajeva te bolesti.

„Odnosno, ako pričamo o koroni, to je procenat preminulih u odnosu na broj zaraženih. Pred cijelom Crnom Gorom, uporedićemo našu državu sa šest zemalja koje imaju visoko razvijene zdravstvene sisteme, kao i sa prosjekom cijele planete“, rekla je direktorica KCCG, pokazujući animaciju na kojoj se vidi visoka stopa smrtnosti na početku pandemije.

„Ujedinjeno Kraljevstvo je bilo na 15 odsto, Italija na 13, Švedska na oko 12, a Crna Gora na 2,18 odsto (15. Aprila 2020. godine). U tom trenutku, letalitet na svjetskom nivou je iznosio sedam procenata. Ova vrijednost umnogome zavisi od broja zaraženih, tako da se i očekuje da je visoka u zemljama koje imaju veliki broj oboljelih, pa je zbog toga ovako visoka u navedenim zemljama, ali na nju takođe utiče i tadašnje manje iskustvo u tretmanu oboljelih, kao i nepostojanje vakcine. Zato ne čudi pad stope smrtnosti u kasnijem periodu“, kazala je Radulović

covid1

Međutim, dodaje ona, naglašavam da Crna Gora ima stalno održavanje niske stope, i to najnižu u ovako reprezentativnoj skupini koja posebno dominira u posljednjem periodu kada imamo značajan porast pozitivnih slučajeva u odnosu na period od prije godinu. 

covid2

„To znači da možemo da se pohvalimo, između ostalog, kvalitetom pružene zdravstvene zaštite. Naravno da se nadamo da će sa postojećom vakcinacijom broj zaraženih biti značajno manji, a time se nadamo još nižem letalitetu“, naglasila je ona.

Prema njenim riječima, u KCCG-u je hospitalizovan 151 pacijent sa koronavirusom.

„24 pacijenta su na nenvazivnoj ventilaciji, a 3 na respiratoru. Imamo trend pada broja hospitalizovanih pacijenata“, istakla je Radulović.

Borovinić Bojović: Vakcina AstraZeneke efikasna i bezbjedna

Borivinić-Bojović je najavila da će novinari i svi medijski radnici biti vakcinisani AstraZeneka vakcinom i podsjetila da vakcinacija počinje sjutra.

„Bilo bi dobro i lijepo da se vakcinišu, ali nije obavezno“, rekla je ministarka, dodajući da će se vakcinacija vršiti u Domu vojske.

Na pitanje može li garantovati potpunu bezbjednost vakcine za koju postoje tvrdnje da utiče na zgrušavanje krvi, ministarka je rekla da je vakcinacija sa AstraZenekom prekinuta u Njemačkoj i Kanadi.

„Svjetska zdravstvena organizacija i Evropska agencija za ljekove su dali jasne garancije da je ova vakcina bezbjedna. Međutim, rizik od neželjenih dejstava je mali u odnosu na korist od vakcine“, rekla je Borovinić Bojović.

Ona je napomenula da se test na antitijela prije vakcinacije ne radi nigdje u svijetu, pa ni u Crnoj Gori.

"Nije potrebno da ga imate i nema potrebe da ga neko radi uoči vakcinacije", istakla je Borovinić Bojović.

Ona je saopštila i da će naknada u iznosu od 250 eura biti isplaćena kovid zdravstvenim radnicima sa martovskom platom.

Božović: Nijedna vakcina ne sadrži antibiotik iz grupe penicilina

Epidemiološkinja Marija Božović objasnila je da asiptomatski slučajevi nisu kontraindikacija za vakcinu.

"Nijedna vakcina ne sadrži antibiotik iz grupe penicilina, ali ukoliko postoje osobe koje su alergične moraju se propratiti, tj. biti pola sata u prostoriji gdje se primaju vakcine", objasnila je ona.

 

Ćalasan: Mala matura od 13. do 15. aprila Ćalasan: Mala matura od 13. do 15. aprila Ćalasan: Mala matura od 13. do 15. aprila Ćalasan: Mala matura od 13. do 15. aprila
0
Ćalasan: Mala matura od 13. do 15. aprila
31.03.2021 15:36

 



Portal Analitika