“Nenovčani prilozi i donacije predstavljaju jedno od najproblematičnijih pitanja kada se govori o transparentnosti, dok sa druge strane usljed nepostojanja adekvatne metodologije za procjenu ovih priloga, izostaje efikasan nadzor nad sprovođenjem zakonske odredbe”, saopštavaju iz UZOR-a.
Imajući u vidu da je, navode oni, u toku proces sveobuhvatne izborne reforme, UZOR je pripremio Metodološke smjernice za procjenu nenovčanih donacija u toku izborne kampanje, i njima obuhvatio postupak, koji treba da sprovodi Agencija za sprječavanje korupcije.
“Dokument je zamišljen kao osnova za definisanje novih zakonskih rješenja i prijedloga za unapređenje pravila o praćenju finansiranja izborne kampanje i podrazumijeva konkretne primjere za dobrovoljni rad, usluge, medijski prostor, opremu i objekte”, kazali su u saopštenju iz UZORA-a.
Stoga se kao prioritetna aktivnost Agencije nameće identifikovanje mogućih izvora nenovčanih donacija u toku izborne kampanje, zatim, navode oni, evidencija i verifikacija, te procjena vrijednosti i kontrola prijavljenih priloga.
“Potrebno je i definisati jasan metodološki okvir koji će biti predstavljen političkim subjektima u kontekstu izvještavanja o nenovčanim donacijama”, poručuje UZOR.