U nesreći, koja se desila u septembru prošle godine, poginuli su članovi posade Belhadin Šahbaz, Ivan Obradović i Vidoje Tomić, a načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore je, odmah nakon udesa, oformio Komisiju za ispitivanje tog događaja.
- Komisija je utvrdila da nije bilo greške u tehnici pilotiranja koja bi mogla dovesti do nekontrolisanog kretanja i udesa helikoptera. Nije bilo moguće sa sigurnošću utvrditi koji pilot je u kritičnim momentima upravljao helikopterom - saopšteno je iz Ministarstva odbrane.
Komisija je, kako se dodaje, na osnovu svih činjenica zaključila da ljudski faktor nije uzrok udesa.
- Uzrok udesa je gubitak kontrole nad vazduhoplovom, što je najvjerovatnije posljedica otkaza u sistemu komandi leta helikoptera. Zbog velikog broja i obima lomova i oštećenja na djelovima helikoptera, nije bilo moguće utvrditi koja je konkretna komponenta zakazala - kaže se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Dodaje se da je Komisija utvrdila da je sigurno da udes nije nastao kao posljedica greške posade u tehnici pilotiranja ili eksploataciji helikoptera, odnosno nediscipline ili druge vrste ugrožavanja bezbjednosti letjenja od strane posade.
- Organizacija letjenja, vođenje vazduhoplova, meteorološka situacija, zdravstveno stanje posade, održavanje vazduhoplova nije imalo uticaja na udes. Naglašavamo, da stari stub navigacijske oznake, koji je u više navrata u javnosti pominjan kao mogući uzrok udesa, nije imao nikakvog uticaja na udes i helikopter u bilo kojoj fazi leta nije ostvario kontakt sa stubom - kaže se u saopštenju.
Komisija je, kako je saopšteno, uradila analizu udesa na bazi prikupljenih dokaza tokom uviđaja na licu mjesta, detaljnog pregleda ostataka vazduhoplova, foto i video materijala, kao i prikupljenih izjava od očevidaca i drugog ljudstva koje je opsluživalo i obezbjeđivalo vazduhoplov i letjenje.
Analiza je urađena i na osnovu tehničkih analiza i mišljenja ovlašćenih institucija i pojedinaca i uvida u svu neophodnu dokumentaciju planiranja letjenja, vazduhoplova, posade, nadležne kontrole letjenja i ljekarskih nalaza.
- U cilju nezavisne ekspertske analize, na poziv Ministarstva odbrane, ekspertski tim francuske kompanije Eurocopter boravio je u Crnoj Gori od 12-14. decembra prošle godine. Ekspertima je predočen rad Komisije i sav dokazni material - podsjećaju iz Ministarstva.
Nakon analize i pregleda djelova helikoptera ekspertski tim Eurokoptera je djelove poslao na vještačenje, a analiza, koja je vršena u specijalizovanim labaratorijama u Francuskoj, pokazala je da ti djelovi nisu uzrok udesa.
- Rekonstrukcija „kritične“ faze leta urađena je vrlo precizno, korišćenjem pouzdanih izvora informacija i to: video zapisa načinjenog iz drugog helikoptera, izjava relevantnih očevidaca udesa i tragova pronađenih na terenu - kaže se u saopštenju.
Iz Ministarstva su kazali da je izvještaj Komisije sa svom dokumentacijom dostavljen nadležnom državnom tužiocu.
- Porodice poginulih vazduhoplovaca nijesu saglasne da se snimak udesa helikoptera objavi u javnosti. Na osnovu preporuka Eurokoptera izvršeni su svi potrebni pregledi na helikopterima Gazela i isti se, u skladu sa propisanom procedurom, mogu ponovo staviti u operativnu upotrebu - zaključeno je u saopštenju.