Specijalna savjetnica izrazila je zahvalnost Vladi i državi na dobrodošlici i podršci u organizovanju posjete, koja je realizovana u okviru njenih napora za jačanje socijalne kohezije i za izgradnju povjerenja u Crnoj Gori. Posjeta je dio sveukupnog angažmana specijalne savjetnice u regionu Zapadnog Balkana, koji je obuhvatio prošlonedjeljnu posjetu Srbiji i posjetu Bosni i Hercegovini u junu ove godine.
Specijalna savjetnica je tokom posjete naglasila značaj napora na izgradnji povjerenja na svim nivoima, od najvišeg političkog vođstva do lokalnih zajednica.
“Istakla bih potrebu za aktivnostima u svim relevantnim oblastima, od medija i obrazovanja do borbe protiv govora mržnje, uz poseban fokus na jačanje društvene kohezije, inkluzije, uzajamnog razumijevanja i poštovanja”, kazala je Vairimu Nderitu.
Vairimu Nderituse susrela sa visokim zvaničnicima Vlade, predstavnicom Kabineta Predsjednika Crne Gore, poslanicama u Skupštini Crne Gore, predstavnicima pravosuđa i domaćih institucija za zaštitu ljudskih prava, predstavnicima civilnog društva i vjerskim liderima, kao i sa predstavnicima međunarodne zajednice u Crnoj Gori. Sastala se i sa aktivistkinjama za ženska prava i mladim aktivistkinjama iz Nikšića.
“Puno i ravnopravno učešće žena i mladih je od suštinskog značaja u borbi protiv izazova koji se tiču govora mržnje i narativa koji unose razdor, kao i u jačanju povjerenja i društvene kohezije” – kazala je specijalna savjetnica.
Tokom sastanaka, specijalna savjetnica je pohvalila Skupštinu Crne Gore zbog usvajanja rezolucije kojom se osuđuje genocid u Srebrenici u junu ove godine. Naročito je pohvalila navedenu rezoluciju zbog toga što ne samo da podrazumijeva osudu genocida, nego i svih zločina počinjenih u ratovima u bivšoj Jugoslaviji, kao i zbog toga što naglašava element individualne odgovornosti, a ne pripisuje kolektivnu krivicu.
“Rezolucija predstavlja model za region, gdje je potrebna izgradnja povjerenja na osnovu priznanja patnji svih žrtava u regionu”, Vairimu Nderitu.
Ona je istakla i da je Crna Gora kroz niz zakonodavnih mjera preduzela važne korake u oblasti pravde, između ostalog socijalne pravde, kojima se direktno doprinosi jačanju otpornosti društva i obezbjeđuju bolje društvene i ekonomske prilike za ukupno društvo.
U isto vrijeme, primijetila je da pojačana upotreba retorike i narativa koji unose razdor dovodi do rizika od sve veće polarizacije društva u Crnoj Gori.
“Pozivam sve koji su u poziciji autoriteta da daju svoj maksimum kako bi se obezbijedilo da se razlike koje su prirodne u jednom društvu poštuju i da budu predmet konstruktivne debate, te da fokus bude na onome što zemlju drži na okupu, a ne na onome što bi ljude moglo da razdvaja. To zahtijeva usklađene i trajne napore da se prioritet da izgradnji povjerenja i promoviše inkluzivan dijalog u atmosferi poštovanja – kako između samih lidera, tako i između lidera i civilnog društva i mladih koji već obavljaju jako veliki posao na jačanju društvene kohezije u zemlji” – kazala je Vairimu Nderitu.
Specijalna savjetnica Vairimu Nderitu ostaje posvećena pružanju dalje podrške naporima na državnom nivou u borbi protiv govora mržnje i jačanju društvene kohezije, uz koordinaciju sa timom Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, u okviru podrške ljudima u Crnoj Gori.