Abiznis

Skupština dala zeleno svijetlo za prestanak važenja Zakona o ulaganju u konsolidaciju i razvoj MA

Van snage akt o pomoći države Montenegro Erlajnzu

Skupština Crne Gore usvojila je Prijedlog zakona o prestanku važenja Zakona o ulaganju u konsolidaciju i razvoj Montenegro Erlajnza. Glasalo je 62 poslanika - 41 za, 18 protiv, a tri su bila uzdržana.

Van snage akt o pomoći države Montenegro Erlajnzu Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Zakon o ulaganju u konsolidaciju i razvoj Montenegro Erlajnza je usvojen 2019. godine, a njime se država obavezala da će 155 miliona eura uložiti u MA.

Tokom skupštinske rasprave o Prijedlogu zakona o prestanku važenja Zakona o ulaganju u konsolidaciju i razvoj Montenegro Erlajnza, minister kapitalnih investicija Mladen Bojanić je kazao da, prilikom donošenja Zakona o ulaganju u konsolidaciju i razvoj MA, nije traženo mišljenje Agencije o zaštiti konkurencije (AZK).

“Nije to slučajno urađeno, jer se znalo da ovaj zakon ne može da prođe AZK. Njime se država obavezala da će 155 miliona eura uložiti u MA.
 Jasno je da je u koliziji sa Zakonom o državnoj pomoći”, rekao je Bojanić u Skupštini tokom rasprave.

AZK je, kako je kazao, to razmatrala devet mjeseci i donijela rješenje o obustavi dodjele državne pomoći, dan nakon konačnog izvještaja izbora.

“Ovaj Zakon hoćemo da stavimo van pravnog prometa, jer pravi štetu državi Crnoj Gori. Paradoksalna je situacija da je država postala dužniku dužnik, jer Privredni sud tumači da se ništa nije desilo, iako je AZK donijela konačno rješenje da je taj zakon suprotan Zakonu o državnoj pomoći”, naveo je Bojanić.

On je kazao da određena preduzeća i građani koji potražuju od MA preko Privrednog suda, u izvršnom postupku se prebacuju na budžet Crne Gore.

“Nakon otvaranja stečajnog postupka Crna Gora je potraživala 103 miliona eura, a stečajni upravnik je priznao 100 hiljada”, dodao je Bojanić.

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Danijel Živković, kazao je da je Bojanić u svom izlaganju imao za cilj da prikaže kako je prethodna administracija bila nesposobna, neznavena i sa lošim namjerama prema crnogorskoj ekonomiji i MA.

“Vi kao ministar i vaša Vlada ste šampioni u gašenju ekonomije Crne Gore i vašu znavenost, sposobnost i odnos prema crnogorskoj ekonomiji imali smo prilike da vidimo na ekspertsko-eksperimentalnom metodu u prethodnih godinu”, rekao je Živković.

On je dodao da je Bojanić ministar u Vladi koja je ugasila MA i osnovala novu avio-kompaniju, za šta je, kako podsjeća, ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić rekao da će koštati nula eura.

“Taj početni kapital je izašao na preko 40 miliona eura, a vidimo i da ta nova avio-komapnija bilježi gubitke u iznosu od skoro tri miliona eura”, precizirao je Živković.

Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Raško Konjević, kazao je tada da je pitanje MA kompleksno.

“MA je do 2013. godine bio solidan poreski platiša i nivo poreskog duga do tada nije bio na zabrinjavajućem nivou”, rekao je Konjević.

On se složio sa stavom da je ta firma bila pred gašenjem.

“Vi ste bili neoprezni u stavu i mislim da ste malo prebrzo donijeli odluku po osnovu MA. Smatram da se možda moglo uraditi nešto, iako ne kažem da jeste”, dodao je Konjević.

On je kazao da je upozoravao da je Zakon o MA apsolutno suprotan Zakonu o kontroli državne pomoći.

“Jedan dio Vlade olako je ušao u priču o novoj kompaniji. Trošak će biti nula, pa se to obrzlaže investicijama. Nema dovoljne transparentnosti u menadžmentu ToMontengra, kao ni definisanim bonusima”, rekao je Konjević.

Portal Analitika