Premijer je, u vanrednom obraćanju javnosti, kazao da je nedopustivo da Leposavić kao ministar iznosi privatne stavove. On je naveo da je, nakon Leposavićeve izjave o genocidu u Srebrenici, poslao ministru poruku „da sam treba da se vadi za ono što je zakuvao“.
„Smatrao sam da će njegova izjava u ponedjeljak biti takva da može amortizovati ono što je rečeno. Međutim, ostala je na istom fonu. Nisam mogao dopustiti sebi taj luksuz i reagovao sam u ime Vlade kazavši da je Skupština Crne Gore 2009. donijela Deklaraciju kojom se potvrđuje Rezolucija o Srebrenici. On je i na to ostao imun. Tražio sam njegovu ostavku, jer je to najbolji način da ličnim činom pokažemo svoju odgovornost. To sam uradio i u petak i danas, želeći da zaštitim prvo integritet ove Vlade. Pošto je on ostao dosljedan u svom stavu – a to podržavam – donio sam tešku odluku da krenem u proces podnošenja predloga za razrješenje“, rekao je Krivokapić.
On je naveo da će već danas Skupštini Crne Gore podnijeti predlog za razrješenje Leposavića.
„Predlog ide na skupštinsku raspravu i Skupština će se izjasniti o njemu. Ne prejudiciram kako, ali mislim da je obaveza Skupštine da ispoštuje stav premijera. Ako to ne bude tako, imamo i određene korake. Dajte da sačekamo da vidimo šta će biti rješenje koje će Skupština donijeti“, naveo je Krivokapić, dodajući da odluka o pokretanju postupka za razrješenje nije donešena na bazi pritisaka i ucjena.
Premijer je rekao da je Leposavić čovjek rijetke inteligencije i izuzetnog poznavanja prava.
„Da je to uradio ministar poljoprivrede, ja bih rekao da je to uradio iz neznanja, kao što ja mnoge pravne stvari ne znam i učim ih uzgred. On je ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava, i to je drugačiji nivo kompetencije. Za taj nivo kompetencije je nedopustivo da ministar pravde iznosi svoje privatne stavove. On je ministar jer je biografijom to zaslužio da bude, ali ničija biografija ne može da bude opravdanje za svoje aktivnosti; samo djela. A ta djela će se analizirati u nekom budućem periodu“, naglasio je Krivokapić.
Predsjednik Vlade je rekao da će Leposavić obavljati funkciju ministra do razrješenja, a da će on biti taj koji će mu „permanento davati zadatke“.
Premijer je, odgovarajući na pitanje da li se smjenom Leposavića otvara prostor da neko iz Demokratskog fronta dođe na njegovu funkciju, kazao da još nije pričao ni sa kim i dodao da će to mjesto biti rezervisano za eksperta.
„Jer ova Vlada ne može čas da bude ekspertska, čak politička, čas polupolitička. Nisam razmišljao, niti mi pada na pamet da razmišljam o tome ko će biti na tom mjestu“, rekao je Krivokapić i dodao da je Vlada apsolutno otvorena i za manjine.
Na pitanje da li je odugovlačio prilikom donošenja odluke o pokretanju postupka razrješenja, Krivokapić je odgovorio:
„Ja sam vrlo jednostavno rekao da sam u nedjelju imamo nedvosmislen stav po tom pitanju i reagovao sam u ponedjeljak. To je bio moj pokušaj da mu (Leposaviću) dam šansu koju nije iskoristio. Zar nije pošteno da svakome date da popravi ono što je rekao i uradio?“.
Krivokapić je saopštio da je na današnjoj zajedničkoj sjednici Vlade, želeći, kako je rekao, da obezbijedi funkcionisanje tima, postavio nekoliko pitanja.
„Da li dobro vodim Vladu? Da li je ova Vlada 100 odsto orijentisana ka EU ili ćemo, kao i prethodne vlade, pričati jedno a drugo raditi? Da li jedan čovjek može da bude važniji od Vlade i države, i, što je najvažnije, što želimo da uradimo? Da li neko želi da s ovima, koji su nam nametnuli ovo što nigdje na svijetu nema u 30 prethodnih godina, treba da krenemo u obračun onako kako možemo? Možemo da pokrenemo mnogobrojne afere koje imamo ʼcrno na bijeloʼ. Ovdje svi pritiskaju Vladu. Zašto neko ne pritiska tužilaštvo i sudstvo, zašto smo mi na tapetu? Zašto na tapetu nije Skupština koja nije donijela mnoge zakone? Nije donijela najvažnije, da razvlastimo menadžment RTCG-a koji šalje poruke mržnje. Poruke ljubavi su jedine poruke koje narod treba da shvati. Da li želimo da ovu smjenu uradi neko drugi, a ne mi sami?“, pitao je Krivokapić na konferenciji za medije.
Predsjednik Vlade je rekao da je, na osnovu informacija koje ima, „ovo pokušaj rušenja Vlade iznutra“.
„I na tome rade mnogobrojni – i predstavnici pojedinih vladajućih partija i Demokratske partije socijalista i njenih satelita. Osjećam pipke hobotnice koji su prisutni i koje ne možemo da odsiječemo. Ako mislite da Crna Gora treba da bude drugačija, dajte da danas o tome odlučimo. Ali stvaraju se dva ultra bloka – ultrasrpski i ultrakomitsko-patriotski. Dosta nam je pregrada i zidova. Nama treba sloboda da bi preokrenuli ovu Crnu Goru u pravom smjeru. To sam ne mogu da učinim“, podvukao je on.
Upitan da li je Leposavić odbio da napravi predloge tužilačkih zakona po preporukama Venecijanske komisije, Krivokapić je odgovorio odrično.
„On će da uradi sve po preporukama Vencijanske komisije“, rekao je premijer, poručujući da će se Zakon o tužilačkom savjetu uskoro naći u Skupštini.