Crna hronika

Podgorica: Od početka godine 1600 saobraćajnih nezgoda, stradalo sedam osoba

Od početka godine na nivou Glavnog grada zabilježeno je 1600 saobraćajnih nezgoda, u kojima je bilo 680 povrijeđenih lica, od kojih 597 sa lakim, a 86 sa težim tjelesnim povredama

Podgorica: Od početka godine 1600 saobraćajnih nezgoda, stradalo sedam osoba Foto: Skyphotos
GradskiIzvor

Stradalo je sedam lica, što bi značilo da u prosjeku svakog mjeseca na putevima strada jedna osoba.

Pomoćnik komandira stanice policije za bezbjednost saobraćaja u Glavnom gradu, Dragan Varagić, za Gradsku RTV kaže da su podaci za prošli mjesec zabrinjavajući:

„U prethodnom mjesecu imali smo ukupno 238 asaobraćajnih nezgoda, koje su se desile na teritoriji Podgorice, u kojima je bila 161 saobraćajna nezgoda koja je reztultirala materijalnom štetom, a od toga 76 nezgoda u kojima su lica zadobile povrede. Imamo 96 lica koja su zadobila lakše tjelesne povrede i 17 lica koja su zadobila teške tjelesne povrede. I nažalost jednu osobu koja je smrtno stradala.“, kazao je Varagić.

U Odjeljenju bezbjednosti Podgorica, kako kažu, sprovode ciljane akcije, kontrole i sankcionisanja naročito u danima vikenda, kada je najveća frekvencija saobraćaja, od 8 do 12h i 17h do 22h, te je tada i povećano prisustvo policijskih službenika.

„Koje se odnose na kontrolu vozača pod dejstvom alkohola, zatim kontrola brzine radarskim sistemima koje posjedujemo. Vršimo akcije sankcionisanja vozača pod dejstvom psihoaktivnih supstanci“, kaže Varagić.

Od ukupnog broja kontrolisanih na psihoaktivne supstance, u toku jula, Varagić naglašava, bilo je 18 pozitvnih, a 30 onih koji su odbili testiranje. Pored toga, navodi ključne faktore koji doprinose visokim stopama saobraćajnih nezgoda.

„Isključivo zbog nepridržavanja propisa. Vožnja pod dejstvom alkohola, nepoštovanje horizontalne i vertikalne signalizacije. Kao jedan od glavnih problema je svakako upotreba mobilnogh telefona prilikom upravljanja vozilom.“, ističe sagovornik Gradske RTV

Uprava policije je posredstvom Ministarstva unutrašnjih poslova je inicirala izmjene postojećeg Zakona o bezbjednosti u saobraćaju. U toku je njegova izrada, podsjeća Varagić.

„Mislim da ćemo se u jednom dijelu bazirati na mlade vozače, od 18 do 24 godine, te će se u tom dijelu donijeti neke mjere, tj zabrane. Vidjećemo u kom pravcu, da li u pogledu ograničenja vožnje nakon 23h , u pogledu zapremine vozila kojim će moći da upravljaju“, kazao je Varagić.

Iako još uvijek nijesu nabavljeni stacionarni radarski sistemi, isti su u planu, kao i obilazak terena, mapiranje kritičnih tačaka gdje bi ih trebalo postaviti, ističe Varagić, te još jednom apeluje na sve vozače i učesnike u saobraćaju da poštuju propise i pokažu odgovornost, kako sebe i druge ne bi doveli u opasnost, a sve u cilju smanjenja stope saobraćajnih nezgoda i poboljšanja bezbjednosti na putevima. 

Portal Analitika