Opatice su odbacile te optužbe i poručile da, za razliku od monarhističkog Vatikana, one žive u demokratskom poretku.
U dokumentu Kongregacije za doktrinu vjere, Vatikan nabraja brojne ideološke propuste Liderske konferencije vjernica (LCWR) i traži od nadbiskupa Sijetla, Pitera Sartrejna, da u narednih pet godina vrati opatice na pravi put, u čemu bi mu pomogla još dva biskupa.
LCWR zastupa više od 80 odsto od 57.000 opatica u SAD. One rade u školama, bolnicama i ustanovama za zbrinjavanje beskućnika. Dokument, koji je rezultat trogodišnje istrage Vatikana o američkim opaticama, svjedoči o - kako navode - "teškoj krizi vjere" među njima.
Sestra Simon Kempbel, direktorka "Mreže", jedne od najvećih grupa u sastavu LCWR, kaže da je šokirana kritikom Vatikana i dodaje da je Vatikan "navikao na monarhiju, dok opatice u SAD žive u demokratiji".
"Ne shvatam o čemu pričaju", rekla je ona za BBC: "Naša uloga je da živimo "jevanđeljski" sa onima koji žive na marginama društva."
Vatikan pozitivno ocjenjuje društveni angažman opatica, ali ih kritikuje zbog toga što se ne protive abortusu i homoseksualizmu.
Sestra Kempbel vjeruje da je jedan od razloga za kritiku Vatikana to što su se opatice uključile u debatu o zdravstvenoj reformi u SAD kada su otvoreno podržale predsjednika Baraka Obame čime su se oglušile o mišljenje vrha crkvene hijerarhije.