Emisija "Nedodirljivi" privatne televizije "La 7" sinoć je emitovala reportažu u kojoj su objavljena neka od privatnih pisama o korupciji koja je nadbiskup Karlo Marija Vigano, tada zamjenik guvernera Vatikana, 2011. poslao svojim nadređenima, uključujući i Papu Benedikta XVI.
Reagujući na spornu reportažu, Vatikan je danas izdao saopštenje u kojem kritikuju metode korištene u novinarskoj istrazi, ali autentičnost pisama je, ipak, potvrđena izražavanjem "žalosti zbog objavljivanja privatnih dokumenata".
Vigano, koji je na položaju zamjenika guvernera bio od 2009. do 2011. godine, bio je i drugi službenik u odsjeku odgovornom za održavanje vatikanskih vrtova, zgrada, ulica, muzeja i preostale infrastrukture. Trenutno radi kao ambasador Vatikana u Vašingtonu, što je položaj na koji je premješten nakon otkrića korupcije, koja je u gradu-državi i sjedištu svjetskog katoličanstva, kako se sada pokazuje, široko rasprostranjena. U svojim pismima naveo je kako je 2009. godine, kada je preuzeo mjesto zamjenika guvernera, otkrio poveću mrežu korupcije i nepotizma, usko povezanu s dodjeljivanjem poslovnih ugovora nekim kompanijama, i to po prevelikim cijenama.
Papa je sve znao?: U jednom pismu, Vigano se papi požalio i na kampanju ocrnjivanja, koju su protiv njega vodili drugi vatikanski zvaničnici, a koji su željeli njegov premještaj, uznemireni zbog drastičnih koraka koje je preduzeo, kako bi Vatikanu uštedio novac "čisteći" dotadašnje procedure. Takođe, u pismima traži da ne bude smijenjen, niti prebačen na drugi položaj, jer je na dobrom putu da razotkrije do koje dubine vatikanska korupcija seže, upozoravajući Svetog oca, kako je otkrio, da su vođstva nad nekim investicijama Svete stolice data u ruke dva fonda, i to od strane odbora italijanskih bankara, kojima su vlastiti interesi daleko važniji od onih vatikanskih. Papu Benedikta XVI, Vigano u pismu tako upozorava da je Vatikan, upravo zbog toga, jednom transakcijom u septembru 2009. izgubio dva i po miliona dolara.
Lobisti iz sjene: U intervjuu za "Nedodirljive", jedan muškarac, član bankarskog odbora, rekao je kako je Vigano stekao reputaciju teškog pregovarača među kompanijama s kojima je Vatikan poslovao, zbog insistiranja na transparentnosti i konkurentnosti. Viganovi napori i sistem transparentnosti su vatikanskoj blagajni uštedjeli popriličnu svotu novaca, i balans na računu je iz "crvenog" odveo u plus. Uprkos svemu, određeni lobiji unutar Svete stolice doveli su do toga da su prošle godine u italijanskom listu "Il Giornale" objavljeni nepotpisani članci, koji ocrnjuju Vigana i optužuju ga za nedjelotvornost. A 22. marta 2001, vatikanski državni sekretar, kardinal Tarćizo Bertone, obavijestio ga je kako je smijenjen s položaja koji je trebao zadržati sve do 2014.
Zanemarujući sva upozorenja i molbe da ne bude smijenjen, čelni ljudi Vatikana su Vigana imenovali ambasadorom i poslali ga na obavljanje dužnosti u Vašington, i tako ga udaljili iz žarišta događaja. Vatikan, u svom saopštenju, navodi kako je Viganu dodijeljeno zasluženo unaprijeđenje, a sama Sveta stolica nastaviće djelovati po načelima transparentnosti, koja su monsinjora Vigana inspirisala u njegovu radu, ne spominjući optužbe o korupciji i daljem rješavanju problematike privatnih interesa i disfunkcije koja je uveliko rasprostranjena u mnogim sektorima.