Društvo

Važi li za druge što i za SPC?

Najava ministra pravde da će država uskoro potpisati temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom kao tradicionalom vjerskom zajednicom, za advokata Nikolu Beladu korak je ka uvođenju te crkve u pravni poredak uz, kako navodi, aboliranje svih njenih protiv pravnih radnji. Advokat Dragan Šoć, međutim, smatra da se ne može dovesti u pitanje pravni status Srpske pravoslavne crkve u našoj državi, te da ona ugovorom ne traži ništa više od onoga što imaju ostale vjerske zajednice. U javnosti je međutim i dalje otvoreno pitanje da li se tom najavom diskriminišu ostale vjerske zajednice, te ko bi trebalo da budu potpisnici ugovora.

Važi li za druge što i za SPC? Foto: Pobjeda
Portal AnalitikaIzvor

Najava potpisivanja temeljnog ugovora države sa Srpskom pravoslavnom crkvom za advokata Nikolu Beladu očekivana je nakon izmjena Člana 24 Zakona o slobodi vjeroispovijesti kojim su stvorene pretpostavke da se, kako kaže, prizna subjektivitet i kontinuitet SPC u Crnoj Gori.

"Ukazao sam i na sadržinu tog ugovora gdje će se SPC uvesti u pravni poredak i abolirati za sve protivpravne i protiv zakonite radnje u sferi svojinskih, poreskih, carinskih i statuskih i drugih prava", kaže Belada.

Advokat Dragan Šoć pozdravlja najavu vlasti da će država pravno regulisati odnose sa SPC kao što je to uradila i sa drugim vjerskim zajednicama u Crnoj Gori.

"To je trebalo davno uraditi jer za to postoje svi uslovi. Ono što znam da su pokojni mitropolit Amfilohije i svi crkveni velikodostojnici naglašavali da SPC ne traži ništa više niti manje od onoga što se država obavezala potpisujući ugovore sa drugim vjerskim zajednicama, jevrejskom, katoličkom u Crnoj Gori", navodi Šoć.

Prema međunarodnom pravu, svaka registrovana vjerska organizacija ima pravo da podnese zahtjev za zaključivanje ugovora sa državom, kaže advokat Belada i ističe da to pravo ne pripada SPC dok se ne registruje. Advokat Šoć smatra da to nije tačno.

"Mitropolija crnogorsko primorska i episkopija budimljansko nikšićka, kao i druge eparhije koje djeluju u Crnoj Gori, imaju staus i svojstvo pravnog lica kao što to imaju nadbiskupija barska i kotorska i nigdje u registru nećete naći Vatikan, već te njihove episkopije koje djeluju na području Crne Gore", ističe Šoć.

"Ne postoji u pravnom poretku Crne Gore ni jedan zakonski niti podzakonski akt po kojem je bilo koja crkva proglašena za tradicionalnu crkvu u Crnoj Gori, odnosno da joj se prizna subjektivitet i kontinuitet", kaže Belada.

To što vlast SPC proglašava tradicionalnom vjerskom zajednicom, u suprotnosti je sa Ustavom i zakonom o vjerskim slobodama, navodi bivši državni sekretar Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Aleksandar Zeković.

Portal Analitika