Specijalizovani portal The Verge odabrao je nekoliko najvažnijih video igara koje su objavljene u posljednjih 12 mjeseci. Nijesu to, kako su naveli, najbolje igre, već one koje predstavljaju značajnu priču ili novi trend. Od probojnog uspjeha Marvel Snap-a do Elden Ring-ovih priča vođenih igračima, ovo je bila 2022. u video igrama.
Marvel Snap: Moć dobro dizajnirane strategije monetizacije
Marvel Snap je ideološka suprotnost Diablo Immortalu. Obje igre za mobilne telefone objavljene 2022. godine, Immortal u junu, Snap u oktobru, i obje su došle na naslovnice, ali iz vrlo različitih razloga. U Immortal-u, igrači su vidjeli pristojnu igru preopterećenu skoro zelenaškim „plati-da-pobijediš“ mikrotransakcijama, za koje su teoretičari objavili da će biti potrebno oko 50.000 dolara da se u potpunosti nadogradi oprema lika.
S druge strane, Marvel Snap je bio skoro univerzalno hvaljen zbog uglađene, brze i strateške igre. Igrači shvataju da čak i van grubog ekonomskog pada u kakvom se trenutno nalazimo, igre moraju nekako zaraditi novac, da postoji davanje i uzimanje između izdavača i igrača. Marvel Snap je sjajan primjer koji naglašava kako će igrači rado plaćati stvari u besplatnoj igrici.
Stray: Brisanje linije između nezavisnih i AAA igara
Nekada davno, najlakši način da se napravi razlika između nezavisno razvijene igre i izdanja sa velikim budžetom je bio kako su izgledale. Ali to postaje sve manje i manje istina.
Naravno, još uvijek postoji mnogo odličnih nezavisnih naslova koji koriste „lo-fi“ estetiku za sjajan učinak, ali moderni alati za pravljenje igara su takođe omogućili malim timovima da stvore velike, realistične svjetove koji mogu konkurisati velikim studijima. Slučaj za to, Stray, kratka avantura o mački koja pronalazi put kući kroz veliki sajberpank grad. Nije baš masivan otvoreni svijet, ali se približava i ukazuje na budućnost u kojoj je granica između nezavisnih i AAA igara mnogo manje jasna.
Ghostwire: Tokyo - Umiruća vrsta pravih igara za jednog igrača
Dio onoga što je Ghostwire: Tokyo učinilo tako nezaboravnim jeste koliko je rijetka stvar. Prostorom blockbuster igara dominiraju naslovi s oline servisima i otvoreni svjetovi, vrste iskustava osmišljenih da budu sveobuhvatna da vas natjeraju da se vraćate (i, u mnogim slučajevima, plaćate).
To nije Ghostwire. To je jednostavno akciono iskustvo, fino podešeno da bude ono što jeste bez nepotrebnih ukrasa, ali ipak prikazano s pažnjom i uglađenošću izdanja velikog budžeta. Nije omiljeni naslov godine, ali je dobar podsjetnik Koliko nam nedostaje ovaj stil igre.
Dwarf Fortress: Jedna igra da vlada svima
Jedan od najvećih uspjeha 2022. bila je igra koja je izašla 2006. Dwarf Fortress je ove godine dobio veliko ažuriranje, između ostalog, dodata je grafika po prvi put, i šire distribuciju za Steam. Prešišao jeprocjene prodaje, a njegovi kreatori imaju planove da svijet održe ažuriranim i živim jako dugo.
Dwarf Fortress je jedan primjer onoga što smatramo "zauvijek" igrom, iskustvo koje je i toliko zadivljujuće i dobro održavano da možete zamisliti da ne možete igrati ništa drugo, a da ipak budete zadovoljni. Rijetke su, ali to ih čini tako posebnima. A sa završenim ažuriranjima za još jednu godinu, No Man's Sky se takođe približava tom nadimku.
Elden Ring: Najbolje su priče koje usput izmišljamo
U intervjuu za Empire Magazine, Craig Mazin, stvaralac HBO-ove nadolazeće adaptaciju igre The Last of Us, nazvao je narativ igre "najvećom pričom koja je ikada ispričana u video igrama". Da se ne raspravljamo s Mazinom ili bilo kim drugim o toj oznaci (iako ćemo predložiti da izađe i igra druge igre), ali jedna stvar o kojoj vrijedi diskutovati o video igrama je da su ponekad najbolje priče koje se pričaju - tvoje.
Nigdje taj koncept nije najbolje izložen nego u Elden Ringu. Ovaj masivni otvoreni svijet otvara potpuno novi način igranja souls naslova uz nikad veću slobodu. Sve to uz provjerenu Mijazakijevu formulu stvara novu epsku avanturu koja je sa veoma dobrim razlogom odnijela i zvaničnu titulu najbolje igre 2022. A koliku zapravo slobodu imate u ispisivanju sopstvenih avantura najbolje svjedoči primjer okupljene zajednice koja je navijala za „Let me solo her“, igrača koji je nosio samo lonac na glavi u pokušaju da 1.000 puta ubije najtežeg bossa u igri time pomažući ostalim izgubljenim dušama (stvarnim igračima).
God of War - Ragnarök: Ekskluziva za mene, ne za tebe
God of War Ragnarök je najbrže prodavana sopstveno napravljena igra u istoriji PlayStationa, koja je prodata u više od pet miliona primjeraka u prvoj nedjelji. To je fenomenalna igra, vrijedna šest nagrada koje je osvojila na ovogodišnjoj dodjeli Game Awards, uključujući najbolju akcijsku/avanturu igru, najbolju priču i najbolju izvedbu.
Nintendo konstantno ruši rekorde prodaje sa svojim spostveno napravljenim igrama kao što je Animal Crossing, tako i sa Ragnarökom i The Last of Us, Soniju je dobro. Ali dok se Microsoft bori sa linijom spostveno napravljenih igara i troši bogatstvo da to popravi, Ragnarok je pokazao koliko su ekskluzivni naslovi još uvijek važni.
Splatoon 3: Preopterećenje online servisa
Splatoon 3 izašao je u septembru i vjerovatno je najrafiniraniji unos u Nintendovoj seriji ''pucačina'' do sada. Pa ipak, uprkos tome što je bila odlična igra, čini se da je imala iznenađujuće prigušen odgovor.
Društvene mreže su obično prepune snimaka iz Inkopolis Square-a sa mimovima, ali to ovoga puta nije bio slučaj. Moglo bi postojati više razloga za to, uključujući trenutno stanje Twittera, ali čini se da je to dijelom i zbog prezasićenja od pucačina s online servisima.
Postoji samo toliko zahtjevnih pucačina za više igrača koji mogu razumno uspjeti istovremeno. Splatoon se bori protiv Overwatcha 2, koji je izašao nedugo zatim, i Fortnitea, koji je popularan kao i uvijek zahvaljujući nekim značajnim ažuriranjima. To je teško pitanje - zato razmislite o klincima.
High on life: Kad zavsrbi taj Rick and Morty ''itch''
High on life je jedan od onih naslova zbog kojeg van nikada nije mrsko da u zadnjem trenutku mijenjate listu najboljih igara 2020. godine. Iako je izašla 13. decembra, iste noći kada je izgorio Tik-Tok bilo jasno da će biti uspješna. I to s dobrim razlogom. Ovaj first-person šuter sa akciono-avanturističkim i metroidvania elementima smješten je u univerzum koji je isključivo mogao biti stvoren u umu brilijantnog Justina Roilanda (koautora i davaoca glasa Ricku i Mortyu u istoimenoj seriji).
Koristeći puške koje govore i nož sa ubilačkim nagonom, vaš cilj je da porazite sve vođe ozloglašenog G3 Kartela, koji je zarobio zemlju da bi ljude prodavali kao psihodeličnu drogu. Nakon devet sati apsolutnog haosa, kreativnih kvestova i urnebesnih dijaloga, jedino što vam ostaje je da ovu igru ocijenite sa 9/10 jer to apsolutno i zaslužuje.
Bonus:
Overwatch 2: Što je dobro ne mijenjaj;
Warhammer 40k: Darktide - co-op je i dalje živ;
World of Warcraft Dragonflight: Zmajevi su ipak cool;
Call of Duty Warzone 2.0: Malo Tarkova ne može da škodi (DMZ);
Witcher 3 next gen update: Vještac nikad nije imao više piksela;
Valheim - Mistlands: Isplatilo se čekati;
Vampire Survivors: Igra koja je pokrenula čitavo ludilo roguelike shoot em up polu automatizovanih naslova.
Ne propustite u 2023.
Niko se nije mogao žaliti na 2022. godinu jer je bila jedna od rijetkih u kojoj se za svakoga našla makar po jedna kvalitetna igra. Sudeći po najavama, čini se da će i 2023. ići istim tempom.
Stoga, evo nekoliko naslova na koje bi trebalo da obratite pažnju:
Dead Space Remake: Već krajem januara nas očekuje rimejk kultnog SCI/FI horor survival-a. Po do sada dostupnom materijalu, ovaj nevjerovatan grafički apdejt će još jednom pokazati zašto je Dead Space odnio četiri nagrade.
Hogwards Legacy: 12 godina je prošlo od posljednje Harry Potter igre, a sada ćemo Hogwards istraživati u 4k na next gen platformama. Sa bazom od 500 miliona potencijalnih igrača Hogwards Legacy, koji već sada u razvojnoj fazi izgleda impresivno, zasigurno će biti jedna od igara koja će obilježiti 2023. godinu
Forspoken: Ako ste se ikada zapitali kako bi izgledalo da vam neko da ''park core'' vještine, magične moći i baci vas u sci/fi univerzum, onda definitivno stavite ovaj naslov na vašu check listu.
ARPG Borba vijeka: Izgleda da je 2023. ta koja će odlučiti ko je kralj ARPG žanra. Blizzards se izgleda uozbiljio sa Diablo četvorkom, dok će nebrojeno puta manji ali do sada i kompetentniji GGG, pokušati da opravda očekivanja sa durgim dijelom Path of Exile-a.
Black Myth: Wukong: Svaka godina bi trebalo da ima makar jedan ''souls like''. Black Myth stavlja vas u ulogu Wukonga, kralja majmuna, a igra ima visok naglasak na borbu, dok priču u tradicionalnom souls maniru sklapate iz više raštrkanih djelova.
Resident Evil 4 Remake: Grafičko osvježenje uz nekoliko mehaničkih ''tweak-ova'' je sve što je potrebno da se oživi najpopularniji dio Resident Evil franšize.
Star Wars Jedi Survivor: Jedi Fallen Order je bio pravi pogodak koji je nakon dužeg vremena osvijetlio obray Star Wars franšizi. Po svemu sudeći, nastavak ide dokazanim receptom uspjeha koji će proširiti mountovima, većim svijetom i poboljšanim combatom.
Final Fantasy XVI: Masivni svijet sa ogromnim projem protagonista, dramatičnom i imerzivnom pričom, fenomenalnom grafikom, epic mountovima i kostimima - jednostavno, stari dobri Fianl Fantasy
The legend of Zelda: Tears of the Kingdom: Breath of the Wild je u potpunosti opravdao nasljeđe i ne sumnjamo da će Nintendo iskoristiti priliku da napravi još jednu igru za pamćenje
Bleak Faith Forsaken: Ozbiljan potencijal da bude mnogo više od lokalne priče talentovanih momaka iz Crne Gore.
Priredili J. Vuković/L. Đurić